< sekcia Regióny

Mesto Žilina do konca roka obnoví päť zastávok MHD

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Počas prác sa kompletne vymení podložie zastávkového zálivu, na ktorom stojí vozidlo MHD.

Žilina 7. apríla (TASR) – Mesto Žilina pokračuje v rekonštrukciách zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD). V rámci druhej etapy prác obnoví päť existujúcich zastávok na uliciach Komenského, Mateja Bela a Pod hájom. Nová zastávka pribudne na sídlisku Hájik na Hôreckej ceste. TASR o tom v stredu informoval hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

Rekonštrukčné práce v predpokladanej hodnote 360.000 eur mesto zafinancuje z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Obnovu zastávok, ktorá potrvá približne deväť mesiacov, zrealizuje súkromná spoločnosť, dodal Miškovčík.

Počas prác sa kompletne vymení podložie zastávkového zálivu, na ktorom stojí vozidlo MHD. "Navrhnuté úpravy zastávok zahŕňajú aj debarierizačné opatrenia pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Súčasťou zmodernizovaných zastávok budú automat na cestovné lístky, prístrešok, lavička a odpadkový kôš," priblížil hovorca.

Oproti prvej etape obnovy sa zmení farba konštrukcie prístrešku zastávok. Na základe návrhu Útvaru hlavného architekta mesta Žilina vybrali neutrálnu antracitovú.

"Rekonštrukcia zastávok je významným projektom zvyšujúcim kvalitu a komfort cestovania v Žiline. Vďaka úspechu vo výzvach prostredníctvom IROP môžeme postupne obnoviť zastávky a v konečnom dôsledku tak zatraktívniť verejnú osobnú dopravu v meste," podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Počas prvej etapy prác, ktorá sa začala na jeseň 2018, obnovilo mesto 26 zastávok MHD. V tretej fáze projektu počíta samospráva s opravou ďalších 16 zastávok. V poslednej štvrtej fáze obnovia dve zastávky v centre a širšom centre. Dovedna by tak v Žiline malo prejsť renováciou 50 zastávok hromadnej dopravy.