< sekcia Regióny

Žilinskí pestovatelia ovocia musia doplatiť daň

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Uvádzaním nepravdivých údajov v žiadosti o výrobu destilátu sa pestovatelia dopúšťajú priestupku.

Žilina 17. júna (TASR) - Príslušníci finančnej správy zo žilinského colného úradu (CÚ) odhalili viacerých pestovateľov ovocia, ktorí z páleníc prevzali viac vypáleného alkoholu za výhodnejších podmienok, ako je povolený limit. Za prevyšujúce množstvo na jedno výrobné obdobie musia doplatiť daň. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa CÚ Žilina Božena Chríbiková.

Príslušníci sa pri kontrolnej činnosti zamerali na výrobcov destilátov. "Zistili, že viacerí pestovatelia, ktorí priniesli ovocný kvas do páleníc, v písomnom vyhlásení priloženom k žiadosti o výrobu destilátu neuviedli údaje o liehu vypálenom počas prebiehajúceho výrobného obdobia v inom liehovare. Z páleníc prevzali viac ako 43 litrov na pestovateľa a jeho domácnosť za zvýhodnených podmienok," priblížila Chríbiková s tým, že prevádzkovatelia páleníc následne za nich nesprávne odviedli spotrebnú daň.

Uvádzaním nepravdivých údajov v žiadosti o výrobu destilátu sa pestovatelia dopúšťajú priestupku. Finančná správa ich preto upozorňuje na správne vypĺňanie vyhlásení a aby si nemýlili výrobné obdobie, ktoré trvá od 1. júla bežného roka do 30. júna nasledujúceho roka, s kalendárnym rokom, čo rovnako môže viesť k vzniku nadlimitnej výroby liehu.