Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Regióny

Žilina ušetrila pri verejných obstarávaniach viac ako 1,2 milióna eur

Na archívnej snímke primátor Žiliny Igor Choma Foto: TASR/Michal Svítok

Na tlačovej konferencii o tom dnes informoval primátor Žiliny Igor Choma.

Žilina 18. decembra (TASR) – Mesto Žilina ušetrilo v tomto roku pri 259 súťažiach verejného obstarávania viac ako 1,2 milióna eur, pri ktorých očakávalo ceny na úrovni zhruba 19,26 milióna eur. Na tlačovej konferencii o tom dnes informoval primátor Žiliny Igor Choma.

"Je to priamy dôsledok verejných obstarávaní. Dokonca sme uskutočnili 101 prípadov verejných obstarávaní cez elektronické trhovisko, ktoré boli ukončené elektronickými aukciami. A mimochodom, získali sme aj ocenenie Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, keď naše mesto bolo najlepšie v rámci celoslovenskej letnej súťaže spomedzi všetkých miest, obcí a samosprávnych krajov v tejto oblasti," povedal žilinský primátor.

Mesto hospodári v tomto roku s vyrovnaným rozpočtom, pričom predpokladá prebytok hospodárenia. "Celkový objem príjmov a výdavkov odhadujeme na sumu 62,5 milióna eur. Suma odhadovaného dlhu k 31. decembru 2015 je 51,16 percenta, pričom na začiatku roku bola 55,07 percenta. V prípade vysporiadania dlhu voči štátu z výstavby obytného súboru v Krasňanoch predpokladáme úroveň dlhu k 31. decembru 2016 na úrovni pod 25 percent. V roku 2016 predpokladáme vyrovnané hospodárenie, pričom suma príjmov a výdavkov by mala dosiahnuť 64,5 milióna eur," uviedol Choma.

Doplnil, že v tomto roku podalo mesto Žilina 16 žiadostí o nenávratné finančné príspevky, granty a dotácie. "Trinásť projektov v sume zhruba 1,044 milióna eur už bolo schválených a tri projekty sú zatiaľ v procese hodnotenia. V roku 2015 boli implementované aj dlhodobejšie projekty schválené v minulých rokoch. Napríklad Rosenfeldov palác, verejné osvetlenie v Chlmci, Vraní a Zástraní, Elektronizácia služieb Mestského úradu v Žiline. V procese prípravy sú štyri projekty, ktoré budú podané budúci rok, konkrétne výmena okien a zateplenie budovy Mestského úradu v Žiline, terénna sociálna práca či opatrovateľská práca," dodal primátor Žiliny.