Quantcast
< sekcia Regióny

Vo veľkokapacitnom centre v Žiline môžu denne vybaviť 1200 odídencov

Otvorenie veľkokapacitného centra, zriadeného z dôvodu pretrvávajúceho vojenského konfliktu na Ukrajine a pomoci utečencom na Poštovej ulici v Žiline 8. apríla 2022. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Cieľom bolo v spolupráci s ostatnými VKC odľahčiť východnú hranicu a dostať ľudí do regiónov, povedal minister vnútra.

Žilina 8. apríla (TASR) – Vo veľkokapacitnom centre (VKC) na Poštovej ulici v Žiline vybavia odídenci z Ukrajiny na jednom mieste všetko dôležité - od dočasného útočiska cez informácie z úradu práce, migračného úradu či cudzineckej polície. Navyše, jeho kapacitu dokážu operatívne zvýšiť na 1200 ľudí za deň. Po predstavení VKC v Žiline o tom v piatok na brífingu informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

"Cieľom bolo v spolupráci s ostatnými VKC odľahčiť východnú hranicu a dostať ľudí do regiónov. Pod jednou strechou dostanú odídenci z Ukrajiny všetko potrebné, aby sa mohli ďalej posunúť na ubytovania, zatiaľ dočasné, a aby si mohli vybavovať prácu, prípadne aj dlhodobé ubytovanie," povedal minister vnútra.Prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavol Mikulášek doplnil, že vnútrozemské VKC vytvára potenciál na zvládnutie väčšieho rozsahu utečeneckej krízy. "Podobné centrá v koordinácii HaZZ vznikli v Nitre a Bratislave. Tým sme zmenili situáciu v blízkosti hranice a poklesol nápor na samotné hraničné priechody a aj na VKC v Michalovciach a v Humennom," uviedol Mikulášek.

Otvorenie veľkokapacitného centra, zriadeného z dôvodu pretrvávajúceho vojenského konfliktu na Ukrajine a pomoci utečencom na Poštovej ulici v Žiline 8. apríla 2022.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Podľa riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ Roberta Guckého otvorili v Žiline piate VKC v rámci Slovenska. "Je tu otvorených 10 pracovísk. Do 10 až 15 minút vieme vybaviť každého klienta, ktorý sa dostaví, a posunúť ho na ostatné pracoviská. Policajný zbor a zložky Ministerstva vnútra SR sú pripravené na vytvorenie ďalších centier, ak to bude potrebné," dodal Gucký.

Priestory VKC zazmluvnili podľa prednostu Okresného úradu (OÚ) v Žiline Kamila Rumana prostredníctvom žilinského mestského úradu na dobu troch mesiacov. "S tým, že ju dokážeme predĺžiť. Veľkou výhodou je, že priestory boli poskytnuté bezodplatne," uzavrel Ruman.