Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Regióny

Žilinská poliklinika posilnila veľkokapacitné odberové miesta

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ako informoval riaditeľ nemocnice Eduard Dorčík, minulý týždeň presiahli hranicu 800 PCR testovaných za deň a tento týždeň počty ďalej stúpajú.

Žilina 8. februára (TASR) – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline opätovne posilnila veľkokapacitné odberové miesta. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej je dôvodom nárast požiadaviek o PCR testovanie na ochorenie COVID-19. Kapacita dostupných termínov sa v porovnaní so začiatkom roka 2022 strojnásobila.

Žilinská nemocnica realizuje PCR testovanie nielen vo veľkokapacitnom odberovom mieste, ale tiež priamo na lôžkových oddeleniach. Ako informoval riaditeľ nemocnice Eduard Dorčík, minulý týždeň presiahli hranicu 800 PCR testovaných za deň a tento týždeň počty ďalej stúpajú. Približne každý druhý test pritom potvrdil pozitivitu na ochorenie COVID-19.

"Počet objednaných v systéme Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) veľmi rýchlo narastá a tomu prispôsobujeme rozdelenie tímov. Je to pre nás náročné najmä z personálnej stránky, keďže zabezpečujeme činnosť štandardných oddelení aj COVID pavilónu, vakcinačného centra a tiež mobilných odberových miest pre antigénové i PCR testovanie," priblížil Dorčík.

Doplnil, že v prípade potreby nemocnica počíta s posunom kapacity až na dennú úroveň 1100 PCR testov. "Postupne však aj u nás pociťujeme výpadky personálu, ktoré komplikujú prevádzku oddelení. Dôležitá je preto intenzívnejšia pomoc medikov a študentov ošetrovateľstva, ktorí nám pomáhajú práve v mobilných odberových miestach," doplnil riaditeľ FNsP Žilina s tým, že záujem o platenú výpomoc v nemocnici zatiaľ prejavilo 16 vysokoškolákov študijného odboru všeobecné lekárstvo a študijného odboru ošetrovateľstvo.

FNsP Žilina aktuálne eviduje 108 zamestnancov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, z nich je 73 zdravotníckych pracovníkov, prevažne ide o ošetrovateľský personál. Výpadok ďalších približne 100 ľudí spôsobuje v týchto dňoch tiež karanténa, OČR alebo PN z iného dôvodu ako ochorenie COVID-19, dodala Záteková.