Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Regióny

Žilinská samospráva rozmiestnila 45 nových parkovacích automatov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou MsÚ v Žiline Katarína Gazdíková doplnila, že rozmiestnenie je optimalizované aj vzhľadom na možnosť úhrad prostredníctvom SMS služby alebo aplikácie.

Žilina 30. novembra (TASR) - Žilinská samospráva rozmiestnila v zóne plateného parkovania 45 nových automatov, ktoré umožňujú platbu bezhotovostným spôsobom. TASR o tom vo štvrtok informovala vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Mestského úradu (MsÚ) v Žiline Katarína Gazdíková.

Doplnila, že rozmiestnenie je optimalizované aj vzhľadom na možnosť úhrad prostredníctvom SMS služby alebo aplikácie. "Zariadenia sú napájané prostredníctvom vlastnej batérie, ktorá sa dobíja priamo zo solárneho panelu, čím sa minimalizujú náklady na prevádzku," podotkla.

Dodávateľom zariadení je spoločnosť SABA parking na základe zmluvy o poskytovaní služieb, prostredníctvom ktorej sú v prenájme. "Po 60 mesiacoch sa prevedú do vlastníctva mesta. Súčasťou prenájmu je aj celkový servis a opravy po vandalizme a nehodách. Cena za prenájom je vo výške 417.960 eur s DPH," uviedla Gazdíková.

Vysvetlila, že každý automat je označený príslušným farebným znakom podľa pásma - A červený, B modrý. "Parkomat vydá lístok len pre pásmo, v ktorom sa nachádza. Vodiči si ho môžu vytlačiť alebo si ho nechať poslať elektronicky na e-mail. Zároveň už nebude nutné nechávať lístok za čelným sklom vo vozidle. Vodiči na dotykovej obrazovke zadajú evidenčné číslo vozidla (EVČ), ktoré sa následne odošle do centrálneho parkovacieho systému. Prípadná kontrola sa realizuje prostredníctvom skenovania EČV zaparkovaného vozidla," priblížila.

Upozornila, že nové parkomaty neumožňujú platbu v hotovosti. "Vodiči si v automate zvolia časovú platnosť parkovacieho lístka, ktorý si v prípadne potreby budú môcť v ktoromkoľvek automate príslušného pásma predĺžiť. Zároveň sú tieto zariadenia vybavené funkciou zapamätania si EČV a e-mailovej adresy vodiča prostredníctvom údajov kreditnej karty, ktorú vodič použil pri poslednej platbe za parkovací lístok," dodala Gazdíková.