Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Regióny

Banské múzeum nemá poistku, podľa envirorezortu má právnu subjektivitu

Na snímke dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová si prezerá budovu Banského múzea po zasadnutí Múzejnej a galerijnej rady po požiari v Banskej Štiavnici, 21. marca 2023. Foto: TASR Michal Svítok

Požiar v Banskej Štiavnici zničil v historickom centre sedem budov vrátane Slovenského banského múzea. Envirorezort potvrdilo, že múzeum je majetkom SR.

Bratislava 25. marca (TASR) - Slovenské banské múzeum, ktoré zničil požiar, sa na peniaze z poisťovne spoliehať nemôže, pretože nemá poistku. Sídli v budove Berggerichtu a je príspevkovou organizáciou Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Naopak, všetky budovy, ktoré sú v správe Ministerstva kultúry (MK) SR a ním zriaďovaných organizácií, sú poistené. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa MK SR Zuzana Viciaňová.

Požiar v Banskej Štiavnici zničil v historickom centre sedem budov vrátane Slovenského banského múzea. MŽP potvrdilo, že múzeum je majetkom SR. "Za správu zvereného majetku zodpovedá v zmysle zákona o správe majetku štátu jeho správca, teda Slovenské banské múzeum," uviedlo tlačové oddelenie rezortu.

Majitelia budov však môžu mať pri živelných pohromách problém, aj keď sú nehnuteľnosti poistené. Generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko, upozornil, že na Slovensku je väčšina nehnuteľností podpoistených vrátane kultúrnych pamiatok. "V týchto prípadoch poistné sumy nie sú rovnaké ako hodnota majetku, a preto poisťovňa pri totálnej škode vyplatí maximálnu poistnú sumu uvedenú v zmluve. A až vtedy nastáva problém," tvrdí Valko s tým, že ak je poistná suma vo výške napríklad 50 %, teda budova je poistená na polovicu svojej hodnoty, poisťovňa vyplatí polovicu spôsobenej škody. Upozornil, že rovnaký princíp sa taktiež uplatňuje aj pri čiastočných škodách, keď dochádza ku kráteniu poistného plnenia pomerom podpoistenia.

"Podpoistenie budov je pritom jeden z najčastejších problémov pri poistných zmluvách, s ktorými sa ako odborníci stretávame," uviedol Valko.

Naopak, Martin Šuster, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, sa vo svojom blogu vyjadril, že "štát by mal byť sám sebe poisťovňou". Nemyslí si, že by mal štát svoj majetok poisťovať v komerčných poisťovniach, pretože tak môže preplácať možné riziká o desiatky percent. "To však neznamená, že by štát mal len tak ignorovať riziká a 'škudliť' na poistnom. Naopak, štát by si mal byť rizík dobre vedomý a byť pripravený ich znášať. V štátnom rozpočte by sme namiesto nákladov na poistné mali mať dostatočnú rezervu na všetky fyzické škody na majetku štátu," napísal Šuster.