Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. júl 2024Meniny má Nina
< sekcia Regióny

Zraneného muža po napadnutí medvedicou prepustili z nemocnice domov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

Od 15. marca 2024 ide už o 11. útok medveďa na človeka v tomto roku.

Povina 22. apríla (TASR) - Hryzné poranenia dolných končatín utrpel v nedeľu (21. 4.) na turistickom chodníku v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce 34-ročný muž, ktorého napadla medvedica. Pri páde si poranil aj chrbát. Zranenia si vyžiadali ošetrenie v žilinskej nemocnici s následným prepustením do domácej liečby. TASR o tom v pondelok informovali z komunikačného odboru Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Zásahový tím pre medveďa hnedého kontaktovala starostka obce Povina Alena Dudeková, spoločne urobili obhliadku miesta útoku. Lokalita sa podľa štátnych ochranárov nachádza priamo na turistickom chodníku, na hrebeni, v blízkosti prírodnej rezervácie Ľadonhora. "V súčasnosti je na hrebeni snehová pokrývka, v ktorej boli zaznamenané okrem pobytových znakov medvedice aj stopy minimálne jedného mláďaťa. Vodiaca medvedica predstavuje pre človeka pri blízkom a náhodnom stretnutí na krátku vzdialenosť z dôvodu ochrany mláďat vysokú mieru rizika útoku," zhodnotili štátni ochranári.

Od 15. marca 2024 ide už o 11. útok medveďa na človeka v tomto roku. Celkovo je po útokoch medveďa zranených 11 ľudí. ŠOP preto upozornila turistov, aby v územiach s výskytom medveďa hnedého zvýšili opatrnosť.