Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Regióny

Zrekonštruovaná synagóga v Senci otvára svoje brány verejnosti

Na snímke zrekonštruovaná predná fasáda synagógy v Senci, archívne foto. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Cieľom rekonštrukcie synagógy bolo popri záchrane pamiatkových hodnôt aj vytvorenie kultúrneho centra.

Bratislava/Senec 9. septembra (TASR) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) otvára v utorok (10. 9.) zrekonštruovanú synagógu v Senci. Stane sa tak počas festivalu židovskej kultúry Shalom Chaverim. Budova, ktorej obnova stála približne tri milióny eur, tak má po 65 rokoch chátrania nový "šat" i využitie.

"Zachránili sme ju doslova v hodine dvanástej a ožije ako priestor pre kultúru, koncerty, výstavy a diskusie," skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.

Obnova sa netýkala len historickej časti budovy realizovanej s prihliadnutím na jej historické časti. Súčasťou bola aj výstavba úplne novej budovy za synagógou. Počas rekonštrukcie objavili podľa šéfa BSK aj dva "klenoty", a to rituálne kúpele mikve a pec na maces. Nasleduje obnova parkovej záhrady a oddychová zóna.

Židovská synagóga v Senci bola postavená v roku 1904 v orientálno-maurskom slohu s prvkami secesie, na mieste staršieho objektu z roku 1825 slúžiaceho na rovnaké účely. Ako jediná v okolí slúžila židovskej komunite žijúcej v meste. Synagóga svojmu účelu slúžila do roku 1948. Od roku 1953 sa využívala ako sýpka, neskôr ako sklad chemikálií a vianočných stromčekov. Dlhé roky bola v značne zdevastovanom stave a uzatvorená.

Poslanci BSK schválili obnovu národnej kultúrnej pamiatky v októbri 2012. Kraj vtedy počítal s tým, že na rekonštrukciu získa prostriedky z nórskych fondov. Koncom septembra 2014 však dostal vyrozumenie o neschválení dotácie. Koncom júna 2015 schválili návrh na obnovu objektu a vytvorenie polyfunkčného kultúrneho centra so stálou expozíciou židovskej kultúry. S rekonštrukciou sa začalo v roku 2018.

Cieľom rekonštrukcie synagógy bolo popri záchrane pamiatkových hodnôt aj vytvorenie kultúrneho centra, ktoré bude saturovať potreby obyvateľov mesta Senec, ale aj obyvateľov širšieho regiónu. Má ísť o rozličné formáty a žánre nadregionálneho, regionálneho, miestneho i komunitného významu. Súčasťou dostavby synagógy je aj nový prvok, infopavilón, ktorý je venovaný predovšetkým na komornejšie voľnočasové programy pre verejnosť a školy.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.