Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. máj 2023Meniny má Vilma
< sekcia Regióny

Zrekonštruované električkové trate v Košiciach zatrávňujú

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Termín ukončenia rekonštrukcie tratí v projekte je 28. septembra.  

Košice 3. augusta (TASR) – Zrekonštruované električkové trate v Košiciach v rámci projektu Integrovanej koľajovej dopravy (IKD) budú mať aj zatrávnené časti a okolie. Podľa magistrátu sa tak mesto priblíži k európskym metropolám v kvalite mestskej hromadnej dopravy, ale aj v estetickom prepojení cestovania so zeleňou.

Odborníci zo Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach začali v piatok (31.7.) s finálnymi prácami na rekonštruovanej električkovej trati. "SMsZ začala konečné terénne úpravy zeleného koľajového pásu v úseku Kuzmányho ulice od km 0,555 po km 0,869. Konečné úpravy pozostávajú z vytvorenia štrkopieskovej vyrovnávacej vrstvy a montáže plastových zatrávňovacích rohoží s výškou 50 mm, ktoré sú vyplnené substrátom pre výsev trávneho osiva," informovala dnes hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

V prípade priaznivých klimatických podmienok urobia zamestnanci SMsZ prvú kosbu trávnatých povrchov na ploche koľajiska približne do 21 kalendárnych dní od výsevu. Prvou kosbou je potrebné odstrániť asi polovicu hmoty kosených tráv, ďalšie kosby je vhodné robiť v týždenných až dvojtýždenných intervaloch, počas ktorých sa výška trávnatého strniska ustáli na výške 40–60 mm. Týmto spôsobom podporia rozvoj tráv a ich odnožovanie. "Povedie to k zahusťovaniu trávnika, čím stúpne jeho estetická hodnota. Pracovníkov SMsZ však čaká ešte veľa ďalšej práce. Pri klíčení novozaložených trávnikov je totiž potrebné zabezpečiť dostatočnú zálievku (dvakrát denne, celkovo 15 l/m2), pre udržanie trávnika v dobrej kondícii je nutné dodávať trávnatej ploche minimálne 370 mm vody na štvorcový meter," priblížila Šnajdárová.

Termín ukončenia rekonštrukcie tratí v projekte IKD Námestie Maratónu Mieru – Staničné námestie je 28. septembra.