Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Regióny

Viaceré základné školy v Banskej Bystrici využili leto na obnovu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V Základnej škole (ZŠ) Spojová počas leta zrealizovali prvú etapu rekonštrukcie kuchyne.

Banská Bystrica 18. septembra (TASR) - Letné prázdniny využili viaceré banskobystrické základné školy na skvalitnenie priestorov, či už išlo o rekonštrukcie zastaraných kuchýň, jedální, tried, telocviční, ale aj na nevyhnutné opravy kanalizácie a rozvodov vody v havarijnom stave. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková s tým, že niekde práce ešte trvajú.

V Základnej škole (ZŠ) Spojová počas leta zrealizovali prvú etapu rekonštrukcie kuchyne. Stavebné práce sa zamerali na zníženie stropov, výmenu elektriny, výdajných okien a maľovanie. V druhej etape, ktorá je v pláne na budúci rok, obnovia zastaranú podlahu, ako aj kanalizáciu.

"Podarilo sa nám zrekonštruovať aj 50-ročnú zborovňu pre pedagógov a viaceré triedy. Rodičia sú spokojní, že deti trávia čas v čistom prostredí a v priestoroch, ktoré sú pripravené na vzdelávanie," konštatovala riaditeľka ZŠ Spojová Šárka Kováčová.

Stavebné práce sa vykonávali aj v ZŠ Moskovská, kde museli vymeniť vonkajšiu kanalizáciu a opraviť vodovodné potrubie v havarijnom stave v oboch pavilónoch. V ZŠ Sitnianska zasa prešla obnovou veľká telocvičňa, v ktorej vymenili podlahy a obnovili obklad.

V ZŠ na Ďumbierskej ulici ukončili komplexnú rekonštrukciu kuchyne a jedálne, vytvorili žiacku kuchynku a tiež triedu pre nadaných žiakov.

"Chceme, aby bolo vyučovanie interaktívnejšie, a preto sme v kuchyni vyčlenili i priestor pre žiakov. Budú sa tam môcť realizovať a počas rôznych krúžkov skúšať napríklad upiecť vianočné medovníčky či Sacherovu tortu, o ktorej sa učia v rámci nemeckého jazyka," dodal riaditeľ školy Patrik Ferianc.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko zdôraznil, že aj napriek zložitej ekonomickej situácii sa v mestských školských zariadeniach darí postupne znižovať obrovský investičný dlh a v tomto trende budú pokračovať.