Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Regióny

Deň architektúry bude vo Zvolene venovaný scénografovi R. Rjachovskému

Na snímke cenu Igric 2015 za celoživotný prínos slovenskej kinematografii získal architekt Roman Rjachovský. Foto: TASR/Dano Veselský

Deň architektúry sa koná pri príležitosti Svetového dňa architektúry a Svetového dňa ľudských sídiel.

Zvolen 27. septembra (TASR) - Televíznemu, filmovému a divadelnému scénografovi Romanovi Rjachovskému je venovaný prvý z troch zvolenských Dní architektúry. Za účasti samotného scénografa sa začne v piatok (29. 9.) o 16.30 h odhalením pamätnej dlaždice na chodníku slávy pred Divadlom J.G. Tajovského (DJGT) a pokračuje otvorením výstavy jeho diela vo foyer divadla a následnou besedou v divadelnom klube. Pre TASR to uviedol predseda miestneho Spolku priateľov architektúry Ľubomír Fekiač.

"Kurátorom a moderátorom prvého dňa bude filmový režisér, scenárista, vysokoškolský pedagóg Martin Šulík," uviedol ďalej Fekiač. "Roman Rjachovský je rodákom z neďalekej Zvolenskej Slatiny," pripomenul.

Podujatie pokračuje v sobotu (30. 9.) komentovanou prehliadkou na Námestí SNP pod názvom Park ako obrázok, s výkladom muzeologičky Zory Myslivcovej. "Účastníci sa môžu tešiť na historické zobrazenia zvolenského námestia od nákresov, cez najstaršiu zachovanú fotografiu až po súčasnosť," doplnil Fekiač.

Nedeľa sa začne na úpätí Borovej hory za účasti mestského architekta Petra Kaššu a Zory Myslivcovej. Budú sa venovať minulosti, súčasnosti a budúcnosti toho miesta. Predstavia aj vízie využitia Borovej hory, architektonické návrhy na úpravu schátranej budovy mestskej ozdravovne, postavenej kedysi podľa návrhu architekta Gustáva Stadtruckera.

Deň architektúry sa koná pri príležitosti Svetového dňa architektúry a Svetového dňa ľudských sídiel. Ide už o 13. ročník a usporadúva ho Spolok KRUH z Prahy. Zapojených je spolu 135 miest v Českej republike a na Slovensku.

Zvolen sa tento rok pripája štvrtýkrát. Okrem Spolku priateľov architektúry Zvolena sa na ňom podieľa aj Združenie Borová hora, Mesto Zvolen, DJGT, Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen a spoločnosť Bluemark Production.