Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Regióny

Zvolen končí s obnovou parku na sídlisku Zlatý potok

Ilustračná fotka. Foto: TASR František Iván

Investícia sa pre rast cien vyšplhala takmer na dvojnásobok.

Zvolen 1. decembra (TASR) - Mesto Zvolen končí s obnovou Parku Jozefa Dekréta Matejovie na sídlisku Zlatý potok. Investícia sa však pre rast cien vyšplhala takmer na dvojnásobok. TASR o tom v piatok informoval hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška.

Ako ďalej uviedol, práce boli zamerané na rekonštrukciu priestoru i na vodozádržné opatrenia. Poznamenal ich však prudký rast cien energií a materiálov. "Konečná cena sa napokon vyšplhala na 650.000 eur," objasnil s tým, že príspevok z eurofondov vo výške 242.000 eur sa nemenil.

Podľa hovorcu to v roku 2021 vyzeralo tak, že samospráva pokryje väčšinu nákladov, napokon však musela nájsť zdroj dofinancovania. V prípade parku mesto našlo mimorozpočtový zdroj financovania. "Je ním pôžička z Envirofondu s ročným úrokom 0,1 percenta," vysvetlil Svatuška.

Projekt počíta aj s osadením nádrží na zachytávanie dažďovej vody stekajúcej z vyššie položených častí sídliska, ktorá mala byť následne používaná na zavlažovanie zelene v parku. Vedúca oddelenia výstavby zvolenského mestského úradu Soňa Chrastinová podotkla, že asfalt nahradia chodníky z prírodných materiálov, ktoré budú prepúšťať vodu. V jednej časti parku ich doplnia rozličnými povrchmi, čím vznikne pocitový chodník vhodný aj na výchovno-vzdelávacie účely. "Deti sa po ňom budú môcť prechádzať úplne naboso a prostredníctvom pocitov skúmať, po akom povrchu kráčajú," spomenula.

V parku uskutočňujú i kultúrne či športové podujatia. "Táto možnosť ostane aj po rekonštrukcii. Budú aj nové lavičky i odpadkové koše," priblížil zvolenský primátor Vladimír Maňka. Práce, ktoré trvali od leta tohto roka, zahŕňajú aj vybudovanie nového verejného osvetlenia.