Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Regióny

Na Zvolenskom zámku bojovalo 60 detí vo finále IQ olympiády

Celkom šesť súťažných kôl čakalo na Zvolenskom zámku v pondelok 12. júna 2023 na 60 detí, finalistov národnej IQ olympiády. Foto: TASR - Jozef Poliak

V poradí 12. ročník IQ olympiády organizovala nezisková organizácia Mensa Slovensko.

Zvolen 12. júna (TASR) - Celkom šesť súťažných kôl čakalo na Zvolenskom zámku v pondelok na 60 detí, finalistov národnej IQ olympiády. Inteligenčná súťaž je určená žiakom 2. stupňa základných škôl (ZŠ) a 1. stupňa osemročných gymnázií.

"Do súťaže sa tento rok zapojilo celkom 12.622 detí zo 770 škôl," povedala TASR zakladateľka súťaže Daniela Metesová. Regionálne kolá sa predtým konali v Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach. "V tejto súťaži výšku IQ nemeriame, deti vyhodnocujeme podľa počtu získaných bodov," dodala.

Deti čakala filmová ukážka, ktorá precvičila ich postreh. Nechýbal písomný test s rôznymi úlohami. Slovná úloha Lietajúce písmenka preverila priestorovú orientáciu. Ďalší písomný test bol premietaný a každá úloha mala svoj časový limit. "Test bol zameraný na priestorovú predstavivosť, jazykové súvislosti, logické postupnosti či hľadanie vzťahov," priblížila Metesová.

Finále doplnila praktická úloha, pri ktorej museli deti, okrem iného, aj kooperovať spolu v trojiciach, v ktorých spoluúčastníkov vôbec nepoznali.

Víťazom sa stal Samuel Havalda zo Spojenej školy na Novohradskej ulici v Bratislave-Ružinove. Na druhom mieste sa umiestnila Tatiana Brachnová zo ZŠ Ďumbierska v Banskej Bystrici a na treťom Michaela Pošíková z Gymnázia Kukučínová v Poprade.

V poradí 12. ročník IQ olympiády organizovala nezisková organizácia Mensa Slovensko. Nad súťažou prevzali záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, predseda Bratislavského samosprávneho kraja a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.