Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Regióny

Pre sneženie boli cestári vo Zvolene v teréne takmer nepretržite

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Na zimu má samospráva zásobu 1800 ton materiálu na posyp a šesť ton cestárskej soli.

Zvolen 8. decembra (TASR) - S prudkým a hustým snežením z posledných dní vrástol aj počet výjazdov ľudí a techniky spoločností, ktoré zabezpečujú zimnú údržbu vo Zvolene. TASR to potvrdil jeho hovorca Martin Svatuška s tým, že cestári boli v teréne takmer nepretržite.

Podľa jeho slov pre ich prácu i teplejšie počasie sa podarilo udržať cesty zjazdné aj pri prudkom snežení. "V pohotovosti bolo prakticky celé strojové vybavenie dodávateľov i mestského komunálneho strediska," objasnil s tým, že sa však vyskytli aj miesta, kde sa cestári dostali až neskôr. Uviedol, že ich povinnosťou je prioritne venovať sa najfrekventovanejším cestám a chodníkom. "Až potom tým, po ktorých prejde denne menej vozidiel alebo chodcov," spresnil.

Zvolen sa stará o 101 kilometrov ciest a 95 kilometrov chodníkov. Zimnú údržbu zabezpečuje z väčšej časti prostredníctvom svojho zmluvného partnera. Niektoré ulice však čistí vlastnými zamestnancami a technikou svojho strediska komunálnych služieb.

Vedúca oddelenia služieb hriňovského mestského úradu Zuzana Tršová v piatok pre TASR uviedla, že v súčasnosti sú cesty a chodníky v Hriňovej v Detvianskom okrese zjazdné a schodné. "Postupne odstraňujeme kašovitý sneh a dočisťujeme ostatné plochy," poznamenala. Doplnila, že vo štvrtok (7. 12.) napadlo okolo 20 centimetrov ťažkého a mokrého snehu. V teréne mali všetku techniku. "Stúpaním teplôt sa vytváral kašovitý sneh. Štvrtok bol náročný, pretože od stredy (6. 12.) rána stále snežilo," podotkla. Podľa nej pod ťažkým snehom nevydržali niektoré káble verejného osvetlenia. Škody budú odstraňovať postupne, reagovala.

Hriňová má v rozľahlom chotári pod Poľanou vo svojej správe 178 kilometrov ciest a ďalšie kilometre chodníkov. "Výkon zimnej údržby organizujeme v nepretržitom 24-hodinovom režime, vrátane dní pracovného pokoja a sviatkov," povedala. Na zimu má samospráva zásobu 1800 ton materiálu na posyp a šesť ton cestárskej soli.