< sekcia Regióny

Vo Zvolene začali opätovne realizovať plánované operácie

Foto: TASR/AP

Posledná plánovaná operácia sa vo zvolenskej nemocnici uskutočnila pred zavedením bezpečnostných opatrení 12. marca

Zvolen 20. mája (TASR) - Nemocnica Zvolen začala od pondelka (18. 5.), opätovne operovať pacientov, ktorých zákroky boli odložené. K odkladu sa pristúpilo v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, po nariadení Ministerstva zdravotníctva SR a hlavného hygienika SR.

Posledná plánovaná operácia sa vo zvolenskej nemocnici uskutočnila pred zavedením bezpečnostných opatrení 12. marca, počas toho obdobia uskutočnili viac ako 400 urgentných a odložili viac ako 100 zákrokov.

"Prvá plánovaná operácia bola vykonaná v tomto týždni z dôvodu, že pacient podľa doterajších nariadení musel byť dva týždne v domácej karanténe. Išlo o artroskopiu kolena a ďalšie operácie sú naplánované pre chirurgické odstránenie žlčníka a hernie," uviedol primár chirurgického oddelenia Dalibor Panuška.

Aj keď sa na tomto oddelení zrušilo takmer 70 operácií, tie sa preobjednávajú prioritne a pre skoro 140 operácií bolo plánovanie odložené o osem až desať týždňov.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie začalo tiež operovať 18. mája a prvými zákrokmi boli laparoskopia pre endometriózu a laparoskopická hysterektómia pre uterus myomatosus.

"Odložili sme približne 40 operácií, avšak na tomto oddelení sa vykonáva väčšinou akútna operatíva ako cisárske rezy, mimomaternicové gravidity, krvácania, ktoré bolo nutné realizovať aj počas núdzového stavu," hovorí zástupca primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Andrej Jenčo.

Aby pacient mohol byť operovaný v rámci plánovaného zákroku, musí, vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu, splniť viaceré podmienky, aj keď už neplatí povinnosť absolvovať domácu 14-dňovú karanténu. Povinnosťou pacienta je deklarovať čestným prehlásením, že mu nebola nariadená karanténa zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva, prípadne jeho všeobecným lekárom v čase trvania hospitalizácie. Stále platí, že každý pacient, ktorý prichádza do nemocnice, musí prejsť triážou.