Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. jún 2024Meniny má Zlatko
< sekcia Rok divadla

V SND otvorili výstavu o hereckých osudoch Ctibora Filčíka

Slovenský herec CTIBOR FILČÍK, foto z archívu. Foto: FOTO ARCHÍV TASR Ivan Dubovský

Ctibor Filčík patrí bezkonkurenčne k najvýznamnejším slovenským hercom svojej doby, hovorí kurátor a teatrológ Karol Mišovic.

Bratislava 16. decembra (TASR) - Herecké osudy významnej osobnosti slovenského divadelného sveta Ctibora Filčíka priblíži výstava v Slovenskom národnom divadle. Fotografickú výstavu vo foyeri Činohry v novej budove SND symbolicky otvorili v stredu formou kurátorských sprievodov.

"Ctibor Filčík patrí bezkonkurenčne k najvýznamnejším slovenským hercom svojej doby. Počas kariéry dokázal – či už na javisku, pred kamerou alebo za rozhlasovým mikrofónom – neprestajne pútať variabilitou a tvárnosťou hereckého talentu," hovorí kurátor a teatrológ Karol Mišovic, ktorý prvých návštevníkov výstavy sprevádzal kratšími prednáškami.

Výstava prostredníctvom archívnych fotografií mapuje Filčíkovu kariéru od začiatkov v martinskom divadle (1944 – 1948), keď sa len kryštalizoval jeho herecký typ, cez krátke pôsobenie na Novej scéne Národného divadla (1948 – 1951) až po viac ako 30-ročnú aktívnu tvorbu v Činohre SND (1951 – 1986). Podľa Mišovica tam Filčík stvárňoval tie najkomplikovanejšie úlohy obrovského charakterového diapazónu. "O Filčíkovi sa takmer pri každej úlohe písali neuveriteľne pozitívne recenzie, veľmi analytické reflexie jeho výkonov," povedal pre TASR Mišovic. Ďalej podčiarkol, že slovenského herca si všimli aj za hranicami vtedajšieho Československa. "Mnohí zahraniční, najmä západní kritici, ktorí sem mohli chodiť v 60. rokoch, hovorili, že škoda, že Ctibor Filčík nehráva aj v inom jazyku, ako je slovenčina, lebo jeho výkony sú fenomenálne," priblížil.

Filčíkovu hereckú dráhu zobrazuje panelová výstava podľa typu postáv, ktoré stvárňoval, ale aj podľa spolupráce s jednotlivými režisérmi, s ktorými mal možnosť vytvoriť niekoľko kľúčových kreácií. Špeciálna pozornosť sa venuje úlohe Goetza z hry Diabol a Pán Boh Jeana-Paula Sartra z roku 1965. "Vo filozofickej dráme dokázal stvárniť veľmi komplikovanú postavu, dokázal z nej vymodelovať živú až živelnú a herecky veľmi tvárnu až sugestívnu kreáciu," poznamenal Mišovic.

Výstava sa nevenuje Filčíkovi len ako divadelnému hercovi. Ponúka aj pohľady na jeho slávne televízne a filmové úlohy. Nechýbajú ani momentky a raritné archívne dokumenty zo zákulisia jeho divadelnej šatne.

Výstavu pripravil Divadelný ústav v spolupráci s SND pri príležitosti okrúhleho výročia narodenia Filčíka (1920 - 2020). Potrvá do 29. januára.