Rok divadla

V Plechoticiach zachovali ochotnícke divadlo, v okrese sú výnimkou

Repertoár súboru tvorí od počiatku až podnes slovenská klasika, hry z prostredia dediny, ale aj s náboženskou tematikou.

SND dostalo k jubileu novú euromincu a poštovú známku

Novú poštovú známku s témou storočnice založenia našej národnej divadelnej scény vydáva Slovenská pošta.

SNG pripravila výstavu LV100, Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia

Vychodil formoval scénografiu takmer šesť dekád a scénické návrhy vytvoril k vyše piatim stovkám inscenácií doma aj v zahraničí.

V začiatkoch SND bola slovenčina na javisku vzácnosťou

Slovenčina totiž ešte vždy znela v podaní českých hercov z Východočeskej divadelnej spoločnosti, ktorá tvorila základ súboru. A nebol medzi nimi ani jeden Slovák.

Slovenské národné divadlo oslávi 100 rokov svojho vzniku

Storočnicu oslávi naša prvá divadelná scéna Galavečerom s názvom ...Tak sme my... v historickej budove presne na sté výročie 1. marca.

Slovenská pošta vydá známku k 100. výročiu založenia SND

Motívom poštovej známky je večerný pohľad na historickú budovu SND s alegorickými postavami činohry, baletu a opery na streche divadla.

RTVS pripravila divadelný marec s viacerými premiérami

Slovenské národné divadlo (SND) vzniklo 1. marca 1920. V deň 100. výročia pripravila RTVS viacero programov venovaných tejto kultúrnej inštitúcii.

Slovenské herecké nebo – Gustáv Valach

Stvárňoval žánrovo rôzne úlohy, často rázovitých dedinčanov a húževnatých vrchárov so svojským humorom a pohľadom na svet vnímal svoje povolanie ako poslanie.

Ochotníci v Malachove hrajú od roku 1931, diváci chcú komédie

Posledným predstavením súboru bolo "Za dverami modrej izby" v réžii Evy Gajdúškovej, ktoré 25. decembra 2019 súbor odohral v miestnom kultúrnom dome pred viac než 500 divákmi.

Súčasťou Roku slovenského divadla je aj XVI. Festival Astorka

Súčasťou festivalu budú i tradičné Scénické rozhovory Davida Hrbeka, tento rok s Ondrejom Spišákom a hosťom Františkom Liptákom.

Slovenské herecké nebo – Oľga Adamčíková

Herectvo i réžia jej učarovali a v roku 1951 prijala ponuku stať sa členkou činoherného súboru Slovenského národného divadla, v ktorom pôsobila až do roku 1960.

VIDEO: Divadlo je láska na celý život, zhodli sa ochotníci z Lazian

Hercov hľadala vedúca súboru po uliciach, krčmách i kostoloch, tak neskôr vznikol Kubo, ktorý dal základ aj folklórnej zložke súboru.

Dokument Život za divadlo bude mať televíznu premiéru

Film má za sebou svoju kinopremiéru a bude súčasťou ďalších podujatí, ktoré sa uskutočnia v rámci Roku slovenského divadla 2020.

Pôsobenie Maxa Reinhardta v Bratislave mapuje nová publikácia

Divadelník Max Reinhardt, ktorého predkovia pochádzali zo židovskej komunity v Stupave, počas svojej kariéry pôsobil najmä vo Viedni, Berlíne a USA.

Trnavské divadlo ponúka svoju scénu ochotníckym divadelníkom

Projekt Rok slovenského divadla v DJP venovaný ochotníkom má tri obsahové časti – vzdelávanie, prezentáciu a profesionálny servis.

Ptičan nadviazal na históriu spred 40 rokov, repertoár zachoval

Ústrednou témou, ktorú približne 15 stálych členov súboru na javisku prezentuje, je dedinský život.

Divadlá v BBSK vyrážajú do regiónov, kraj ich podporí 30.000 eurami

Divadlo uchopilo myšlienku BBSK a rozhodlo sa do projektu zapojiť i domácich obyvateľov, ktorí sa venujú tancu, a to v úlohe miestnych predskokanov, dodal Černek.

Rok slovenského divadla 2020 bude rezonovať v RTVS aj vo februári

Po štvordielnej sérii diskusií SK Dejiny sa bude o storočnici Slovenského národného divadla najbližšie hovoriť už v utorok o 22.25 h na Dvojke v relácii Večera s Havranom.

Rok slovenského divadla 2020 bude rezonovať v RTVS aj vo februári

Dvojka divákom prinesie ďalšie diskusie aj premiérovú dokumentárnu tvorbu.

Vihorlatské múzeum sa pripája k Roku slovenského divadla

Najbližšie sa bude téma divadla v priestoroch Vihorlatského múzea skloňovať v stredu 5. februára počas metodického seminára dramatického umenia.