Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia FOTOPOROVNANIE: Bratislava VTEDY a TERAZ

FOTOPOROVNANIE: V roku 1971 bol na kúpalisku Delfín aj parný kúpeľ

Delfín vtedy a dnes, kombo snímka Foto: TASR

Pri príležitosti 30. výročia bratislavského Ružinova prinášame konfrontáciu historických a aktuálnych fotografií z Ružovej doliny.

Bratislava 25. augusta (Teraz.sk) - Bratislavská mestská časť Ružinov si tento rok pripomína 30. výročie svojho vzniku. Minulosť, súčasnosť, ale aj to čo samospráva a jej občania očakávajú v blízkej i vzdialenej budúcnosti sú témami desiatok pripravovaných podujatí.

Patria k nim aj spomienky na to, ako sa v 60. rokoch minulého storočia rozbiehala masívna výstavba na jeho dnešnom území. Toto obdobie dnes návštevníkom Ružinova pripomínajú billboardy s dobovými zábermi, ktoré pochádzajú z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR).

Premeny Ružinova pripomenie aj výstava fotografií. Tá ponúkne záujemcom pohľady na túto mestskú časť spred desaťročí a zároveň súčasný uhol pohľadu. Dobové fotografie TASR sú doplnené zábermi fotografa Ľubomíra Deáka, ktoré vznikli len pred niekoľkými týždňami.

Z tejto výstavy vyberáme dnešné FOTOPOROVNANIE z horúceho leta na kúpalisku Delfín v bratislavskej Ružovej doline. Ako inšpirácia pre dnešných prevádzkovateľov kúpaliska môže pôsobiť informácia, že v roku 1971 mali návštevníci kúpaliska k dispozícii aj "parný kúpeľ s príslušnými službami - masážami, kozmetikou, pedikúrou, holičstvom a kaderníctvom..."

Už od roku 1966 slúži na rekreačné účely malé modernékúpalisko v Ružovej doline v Bratislave. Je veľmi výhodnei umiestnené - postavili ho totiž uprostred obytných sídlisk - a tak najmä okolití občania využívajú ho aj po skončenípráce na osvieženie. Okrem bazénu 20x50 m je tu detský bazenik, ale aj parný kúpeľ s príslušnými službami - masážami,kozmetikou, pedikúrou, holičstvom a kaderníctvom(foto 10.08.1971)
Foto: TASR/M. Vojtek


Kúpalisko Delfín 9.7.2021
Foto: TASR/Ľ. Deák


Archív verejnoprávnej TASR obsahuje viac ako jeden a pol milióna objektov, ktoré zachytávajú históriu života na Slovensku od konca 2. svetovej vojny. Náhľady fotografií sú verejné prístupné na internete a záujemcovia v ňom môžu listovať na stránke vtedy.tasr.sk.
Unikátne fotografie: Ružová dolina


Foto: 18.05.1956 Z výstavby sídliska na Miletičovej ulici v BratislavePracovníci n. p. Pozemné stavby závodu 712 budujú na Miletičovej ulici v Bratislave mohutné sídlisko o 613 bytových jednotkách. Od začatia stavby v októbri 1954 do konca marca t. r. bolo odovzdaných do užívania 190 nových moderných a zdravých bytov vďaka dobrým výkonom komplexných murárskych čiat Mikuláša Plaveckého a Jána Komendu. Do ostatných bytov sa majú noví obyvatelia nasťahovať do konca t. r. Novinkou v sídlisku bude 8 ateliérov, z toho 6 maliarskych a 2 sochárske.
Foto: TASR/Viliam Přibyl


Foto: 18.05.1956 Z výstavby sídliska na Miletičovej ulici v BratislavePracovníci n. p. Pozemné stavby závodu 712 budujú na Miletičovej ulici v Bratislave mohutné sídlisko o 613 bytových jednotkách. Od začatia stavby v októbri 1954 do konca marca t. r. bolo odovzdaných do užívania 190 nových moderných a zdravých bytov vďaka dobrým výkonom komplexných murárskych čiat Mikuláša Plaveckého a Jána Komendu. Do ostatných bytov sa majú noví obyvatelia nasťahovať do konca t. r. Novinkou v sídlisku bude 8 ateliérov, z toho 6 maliarskych a 2 sochárske. Pohľad na stavbu sídliska na Miletičovej ulici v Bratislave.
Foto: TASR/Viliam Přibyl