Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia FOTOPOROVNANIE: Bratislava VTEDY a TERAZ

FOTOPOROVNANIE: Pracujúci neváhali, s úpravou Ružinova pomáhali (1960)

Svätoplukova ulica v roku 1960 a dnes, kombo snímka Foto: TASR

Pri príležitosti 30. výročia bratislavského Ružinova prinášame konfrontáciu historických a aktuálnych fotiek. Okrem dobových brigádnikov aj snímku polstoročie starej autonehody Iračana v Bratislave.

Bratislava 29. augusta (Teraz.sk) - Bratislavská mestská časť Ružinov si tento rok pripomína 30. výročie svojho vzniku. Minulosť, súčasnosť, ale aj to čo samospráva a jej občania očakávajú v blízkej i vzdialenej budúcnosti sú témami desiatok podujatí.

Patria k nim aj spomienky na to, ako sa v 60. rokoch minulého storočia rozbiehala masívna výstavba na jeho dnešnom území. Toto obdobie dnes návštevníkom Ružinova pripomínajú billboardy s dobovými zábermi, ktoré pochádzajú z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR).

Premeny Ružinova pripomína výstava fotografií. Tá ponúka záujemcom pohľady na túto mestskú časť spred desaťročí a zároveň súčasný uhol pohľadu. Dobové fotografie TASR sú doplnené zábermi fotografa Ľubomíra Deáka, ktoré vznikli len pred niekoľkými týždňami.

Z tejto výstavy vyberáme dnešné FOTOPOROVNANIE ulíc, ktoré pred šesťdesiatimi rokmi brigádnicky skrášľovali pracujúci s ich dnešnou podobou. Ako bonus pridávame snímku polstoročie starej nehody Iračana v Bratislave aj s fotografiou okolia nehody v aktuálnom čase.

Foto 28.04.1960 Zamestnanci Závodu Medzinárodného dňa žien v Bratislave predsavzali si sústavne sa starať o vzorný vzhľad okolia svojho závodu. K 1. máju upravili na Svätoplukovej ulici trávniky a ošetrili okrasné stromy, takže pozdĺž celého objektu závodu je teraz čerstvá zeleň.
Foto: TASR/Viliam Přibyl


Svätoplukova ulica 2.4.2021
Foto: TASR/Ľ.Deák


Archív verejnoprávnej TASR obsahuje viac ako jeden a pol milióna objektov, ktoré zachytávajú históriu života na Slovensku od konca 2. svetovej vojny. Náhľady fotografií sú verejné prístupné na internete a záujemcovia v ňom môžu listovať na stránke vtedy.tasr.sk.


Foto: 28.04.1960 Zamestnanci Závodu Medzinárodného dňa žien v Bratislave predsavzali si sústavne sa starať o vzorný vzhľad okolia svojho závodu. K 1. máju upravili na Svätoplukovej ulici trávniky a ošetrili okrasné stromy, takže pozdĺž celého objektu závodu je teraz čerstvá zeleň.
Foto: TASR/Viliam Přibyl


Svätoplukova ulica 2.4.2021
Foto: TASR/Ľ.Deák


Foto: 25.05.1967 Autonehoda v Bratislave.Iracký študent I.Z., ktorý študuje v Bratislave, nedal vo štvrtok 25.mája so svojím Volksvagenompoznávacej značky 26 Z 5126 prednosť na križovatke Svätoplukovej a Bazovej ulice Škode STW s poznávacímčíslom BL 61-35, ktorú riadil I.S. Výsledkom je škoda asi 10 000 Kčs, na STW. Našťastie ku zraneniunedošlo.
Foto: TASR/A.Prakeš


Svätopukova ulica 2.4.2021
Foto: TASR/Ľ.Deák