Quantcast
< sekcia FOTOPOROVNANIE: Bratislava VTEDY a TERAZ

VTEDY V BRATISLAVE: Pozrite si päť unikátnych pohľadov z roku 1947

Kombo snímka. Foto: ZAS

Budova Manderlák je asi pre mnohých Bratislavčanov známa. Porovnajte, čo sa zmenilo za 75 rokov na budove a v jej okolí.

Teraz.sk vám v spolupráci s Ľubomírom Deákom prináša snímky o Bratislave z archívu. Hlavné mesto Slovenskej republiky sa počas rokov menilo. Tieto zmeny zachytáva na svojich fotografiách Ľ. Deák v projekte FOTOPOROVNANIE. Avšak tým ako sa mesto menilo, nie je možné odfotiť dané miesto z toho istého pohľadu, ako ho zachytil objektív fotografa kedysi. Preto vám prinášame unikátne čierno-biele pohľady na vtedajšiu Bratislavu v tomto špeciáli "Vtedy v Bratislave".

Tento špeciál niektorým možno ponúkne chvíľu nostalgie a v iných zase vyvolá zvedavosť. Každopádne by bola škoda, aby tieto zachytené kúsky histórie zostali zahrabané v archívnych krabiciach. Takto uzrú svetlo sveta aj také zábery, ktoré v súčasnosti nie je možné zopakovať z toho istého pohľadu ako ich staršie ekvivalenty. Navyše, dobovú atmosféru niektorých archívnych snímok vyzdvihujú originálne popisy vyhotovené v čase, kedy vznikla daná fotografia.

Archívne fotografie z roku 1947
Na archívnej snímke z roku 1947 vtedajšie Stalinovo námestie.
Foto: ZAS


Na archívnej snímke z roku 1947 vtedy nazývaná Benešová ulica.
Foto: ZASNa archívnej snímke z roku 1947 vtedajšie Stalinovo námestie a Dunajská ulica.
Foto: ZASNa archívnej snímke z roku 1947 pohľad na budovu Mestskej sporiteľne a kaviarne Luxor.
Foto: ZASNa archívnej snímke z roku 1947 pohľad zhora na Bratislavu v pozadí s Bratislavským hradom.
Foto: ZAS