Eurovoľby 2019

DS do volieb povedie J. Rajtár, J. Kiššová kandidovať nebude

Člen DS Ľubomír Galko zároveň priblížil, že doteraz sa v rokovaniach s opozičnými stranami najďalej dostali s hnutím OĽaNO a jeho lídrom Igorom Matovičom.

FOCUS: Ľudia v eurovoľbách volili strany,aké by volili v iných voľbách

Účasť v eurovoľbách dosiahla 22,7 percenta oprávnených voličov, čo oproti 13-percentnej účasti v roku 2014 predstavuje nárast o viac než deväť percentuálnych bodov.

Štátna volebná komisia už nemôže meniť vyhlásené výsledky volieb

KDH považuje za nespravodlivé, že vo voľbách skončilo lepšie ako SaS, a predsa nemá priamo dva mandáty, kým SaS áno.,aktualizované 

KDH žiada štátnu volebnú komisiu o zmenu rozhodnutia o M. Lexmann

Hnutie považuje za nespravodlivé, že vo voľbách skončilo lepšie ako SaS, a predsa nemá priamo dva mandáty, kým SaS áno.

EP: O vedenie frakcie socialistov chce zabojovať García

Vzrast vplyvu španielskych socialistických poslancov potvrdila aj šéfka slovenskej delegácie S&D v europarlamente Monika Beňová (Smer-SD).

Exekutíva EÚ má dôkazy o ruských snahách ovplyvňovať proces eurovolieb

V dokumente sa ako príklad zámerného šírenia dezinformácií uvádza požiar v Notre Dame v Paríži, čo záškodnícki aktéri na internete využívali na ilustráciu úpadku západných a kresťanských hodnôt v EÚ.

Populisti a nacionalisti budú v EP piatou najvplyvnejšou skupinou

Skupina pod názvom Identita a demokracia (ID) nahradí v europarlamente doterajšiu frakciu Európa slobody a národov (EFN), ktorá mala 36 členov.

Beňová a Štefanec: Vplyv poslancov z ĽS NS v EP bude zrejme nulový

Osobne budem presadzovať predstavu, aby sme sa stretávali 11 europoslanci, čiže bez dvoch poslancov zastupujúcich extrémistické názory, uviedol Štefanec.

Peter Pollák z OĽaNO sa pridáva k frakcii Európskej ľudovej strany

Keďže mojimi prioritami sú najmä regióny, chcem pôsobiť vo Výbore pre regionálny rozvoj, z ktorého môžem pomôcť slovenským obciam a mestám získavať financie z Európskej únie, uviedol Pollák.

SaS: Argumenty KDH v prípade výsledkov eurovolieb nie sú spravodlivé

Hoci spravodlivý nie je podľa nich ani samotný zákon, podľa ktorého sa mandáty pre jednotlivé strany rozdeľovali, výklad právnej normy, ktorý si osvojila Štátna volebná komisia, považujú za správny.

V novom zložení EP sú etnické menšiny slabo zastúpené

Podľa prvých prieskumov ENAR v novom zložení EP bude 30 poslancov, ktorí nie sú zadefinovaní ako bielej rasy, pričom sa ich počet zníži na 24 po plánovanom odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.

Fidesz chce zostať členom EPP, vyhlásil minister úradu vlády Gulyás

V nadchádzajúcom parlamentnom cykle Európskej únie bude podľa jeho slov množstvo tém, v ktorých bude vedieť Fidesz spolupracovať so stranami strednej ľavice, zelenými či liberálmi.

KDH sa pre výsledky v eurovoľbách obrátilo na Ústavný súd SR

SR má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel. Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.,aktualizované 

GABRIŽOVÁ: V4 môže na súčasný post Mogheriniovej ponúknuť Šefčoviča

Európsky parlament bude omnoho fragmentovanejší a aj hľadanie dohody o obsadení kľúčových pozícií bude komplikovanejšie, povedala v Tablet.tv šéfredaktorka Euractiv.sk Zuzana Gabrižová.

HRABKO: Skokanmi eurovolieb sú PS/SPOLU a ĽSNS, účasť opäť sklamaním

Výsledky eurovolieb v roku 2014 boli úplne iné, ako priniesli nasledujúce parlamentné voľby v roku 2016. Dôvodom je zásadný rozdiel vo výške volebnej účasti, povedal J. Hrabko

Analytik: Euroskeptici posilnili vo voľbách menej, ako sa očakávalo

Taktiež ho prekvapil tak nárast volebnej účasti vo väčšine členských krajín, ako aj na európskej úrovni.

Summit EÚ zhodnotí eurovoľby, nerozhodne však o kľúčových pozíciách

Utorňajšie rokovania najvyšších lídrov sa skončia bez prijatia záverov a budú mať skôr podobu konzultácií o ďalšom postupe.

Triumf Faragea v eurovoľbách zvyšuje možnosť brexitu bez dohody

Populistická Strana brexitu, založená len pred troma mesiacmi, ťažila z hnevu verejnosti spôsobeného odkladmi odchodu Británie z EÚ.

Stracheho zvolili do europarlamentu

Strache kandidoval z posledného 42. miesta kandidačnej listiny svojej strany, čo už vzhľadom na krátku lehotu po svojej demisii nemohol odvolať.

Strany Macrona a Le Penovej získali v EP rovnaký počet 23 kresiel

Národné združenie dosiahlo mierny náskok v počte hlasov a dosiahlo výsledok 23,3 percenta - v porovnaní s 22,4 percenta hlasov pre Macronovu Obrodu.