Slovensko

VIDEO: ÚSTAVA SA NEZMENÍ: Ústavní sudcovia sa budú voliť ako doteraz

Neúspešné výsledné hlasovanie bolo spôsobené tým, že poslanci ani na druhý pokus napriek snahe neopravili zmenu účinnosti prechodných ustanovení. Podporilo ich len 81 poslancov, minimom bolo 90.,aktualizované 

Zmeny v mediácii a probácii zlepší využívanie monitorovania osôb

Ministerstvo si dalo za cieľ odstrániť prekážky v postupoch aplikačnej praxe a zrýchliť postupy v niektorých prípadoch využitia alternatívneho trestania.

Premlčané právo zo spotrebiteľskej zmluvy nebude možné vymáhať

Ministerstvo spravodlivosti v novele presadilo, aby premlčané právo zo spotrebiteľskej zmluvy nebolo možné vymáhať ani platne zabezpečiť.

OCHLADÍ SA: Neminú nás prehánky, na horách aj snehové

Predpoveď počasia na dnešný deň.

NR SR zbrzdila chyba, opozícia vyčíta koalícii hlasovanie s ĽSNS

Ešte predtým však 98 hlasmi prešiel pozmeňujúci návrh Róberta Madeja (Smer-SD), ktorý poslancom umožní zvoliť priamo ústavného sudcu, ak ten získa aspoň 90 hlasov.

V stredu bude veterno, meteorológovia vydali výstrahu pre celú SR

Pre väčšinu územia platí tiež výstraha pred silným vetrom na horách. V okolí Bratislavy môže rýchlosť vetra v nárazoch dosiahnuť 125 kilometrov za hodinu.

Via Iuris: Vylúčiť prezidenta z voľby ústavných sudcov je krokom späť

Via Iuris sa domnieva, že zrušenie práva prezidenta menovať niektorých sudcov, ako aj predsedu ústavného súdu, sa javí ako účelová zmena, ktorá nie je vyvolaná skutočnou praktickou potrebou.

Väčšina pléna NR SR chce skončiť už v utorok

Poslanci aktuálne rokujú o zmene voľby ústavných sudcov, nasledovať bude ešte dvojica návrhov z dielne ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd).

Vláda: Anonymné a neúplné podania by sa mali prešetrovať

O novele samotnej sa malo definitívne rozhodnúť už na prebiehajúcej schôdzi NR SR, predkladatelia ju však preložili na novembrovo-decembrové plénum.

Parlament bude definitívne o dôchodkovom strope hlasovať v novembri

Do Ústavy SR sa má dostať formulácia, že vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov. ,aktualizované 

Investičné podvody sa môžu šíriť aj cez internet, upozorňuje polícia

Ak sa už v minulosti niekto stal obeťou investičného podvodu, môže sa ňou stať znova. Podvodníci mohli predať informácie o obeti iným páchateľom, upozorňuje na sociálnej sieti polícia.

Rezort zdravotníctva: Problematikou čakacích listín sa zaoberáme

Cieľom ministerstva je, aby pacienti na zákroky, respektíve na vyšetrenia čakali čo najkratšie.

Prokuratúra dozoruje korupčnú kauzu s Okresným úradom Bratislava

Policajti zasahovali 2. októbra na Okresnom úrade v Bratislave. Išlo už o druhý zásah v tom istom prípade.

Žitňanská: Nie je čas na preorávanie ústavného systému

Pozmeňujúci návrh Smeru-SD a SNS, aby bolo možné ústavných sudcov voliť aj priamo bez prezidenta SR, sa Žitňanskej nepozdáva. Vidí za tým osobné animozity medzi najvyššími ústavnými činiteľmi.

PRIPRAVTE SA: Na týchto miestach udrie vietor a dážď

Na silný vietor by si mali v utorok a v stredu dať pozor aj turisti na strednom Slovensku.

Bojové vozidlá Vydra budú jazdiť na fínskych podvozkoch

Na základe výsledkov mali vybrať ako najvhodnejšie poľské vozidlo Rosomak. Keďže však podľa ministerstva nedošlo k vzájomnej dohode s poľskou stranou, pristúpili k uzavretiu dohody s Fínskom

Nariadili deratizáciu v Košiciach, Medzeve a v Moldave nad Bodvou

Podľa hygienikov je jediným efektívnym spôsobom regulácie populácií škodlivých hlodavcov práve pravidelná celoplošná deratizácia vykonávaná najmenej dvakrát ročne.

Smer-SD opäť predkladá návrh, aby sudcov ÚS bolo možné voliť aj priamo

Zámer Smeru-SD spočíva v tom, že ak kandidát na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR získa v pléne aspoň 90 hlasov, stane sa ústavným sudcom automaticky a do rúk prezidenta len zloží sľub.