< sekcia Slovensko

VYŠETROVANIE VRAŽDY JÁNA KUCIAKA: Rok 2019 priniesol výrazný posun

Kombosnímka. Foto: TASR

Podľa obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry si mal Marian K. objednať vraždu Jána Kuciaka u Aleny Zs. z dôvodu pomsty za články, ktoré odkrývali jeho ekonomickú trestnú činnosť.

Bratislava 3. januára (TASR) – TASR prináša výberovú chronológiu udalostí roku 2019 spojených s prípadom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Novinára a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Podľa obžaloby za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur.

Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali protestné demonštrácie, situácia si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala vláda Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

Polícia v roku 2018 zadržala a obvinila štyri osoby, Tomáša Sz., Miroslava M., Zoltána A. a Alenu Zs. Podľa obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry si mal Marian K. objednať vraždu Jána Kuciaka u Aleny Zs. koncom roka 2017 resp. začiatkom roka 2018 z dôvodu pomsty za články, ktoré odkrývali jeho ekonomickú trestnú činnosť.

Vyšetrovací spis má viac ako 25.000 strán a desiatky príloh, medzi ktorými sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán.

Udalosti z roka 2019:



14. januára – Vyšlo najavo, že obvinená Alena Zs. komunikovala posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Boli medzi nimi námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek, podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD), poslanec a líder Sme rodina Boris Kollár, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS) či predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Na snímke vľavo Alenu Zs., ktorá je obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.
Foto: TASR - Henrich Mišovič

15. januára - Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zrušil poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora SR pre netrestný úsek Renému Vanekovi. Dôvodom boli medializované informácie týkajúce sa komunikácie Vaneka s Alenou Zs.

Na archívnej snímke prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


30. januára - Začalo sa trestné stíhanie aj v prípade prípravy vraždy advokáta, bývalého ministra vnútra a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku. Návrhy na ich odstránenie mali prísť od Mariana K. a Aleny Zs.
Maroš Žilinka, archívna snímka.
Foto: TASR/Michal Svítok


4. marca - Mariana K. obvinili z objednávky vraždy Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj Kušnírovú. Podľa prokurátora vražda súvisela s prácou novinára.


13. marca – Viac ako šesť hodín vypovedala na NAKA v Nitre Alena Zs. Ako informoval jej obhajca Štefan Neszméry, vypovedala k prípadu vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka (2010), v ktorom takisto figuruje ako obvinená.

Na archívnej snímke vpravo Alenu Zs., ktorá je obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, odvádzajú z výsluchu v Nitre 13. marca 2019.
Foto: TASR Henrich Mišovič



28. marca - Prvý námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky si počas pol roka vymenil 430 SMS správ s už vtedy obvineným Marianom K. Oznámil to líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý sedem z nich aj zverejnil.

Na archívnej snímke Peter Šufliarsky.
Foto: TASR - Jakub Kotian


3. apríla - Marian K. po prvý raz vypovedal pred vyšetrovateľom k prípadu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Poprel vinu v plnom rozsahu.
Na snímke v strede podnikateľa Mariana K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, privádzajú na výsluch na NAKA v Nitre 3. apríla 2019.
Foto: TASR - Henrich Mišovič


11. apríla - Miroslav M. sa na výsluchu v Národnej kriminálnej agentúre v Nitre priznal, že strieľal vo Veľkej Mači (okres Galanta) na Kuciaka a Kušnírovú. Podľa pôvodného obvinenia bol bývalý vojak pri vražde v úlohe vodiča.

Miroslav M., obžalovaný z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Foto: TASR - Martin Baumann


28. mája - V obci Veľká Mača polícia opätovne vykonala rekonštrukciu vraždy novinára a jeho snúbenice. Na rekonštrukcii sa zúčastnili aj právni zástupcovia rodín obetí vraždy Daniel Lipšic a Roman Kvasnica.

13. augusta – Marian K. vypovedal na nitrianskej pobočke NAKA. Podľa slov jeho advokáta Mareka Paru poprel účasť na skutku.

Na archívnej snímke Marian K.
Foto: TASR Michal Svítok


23. septembra - Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

26. septembra - Policajti z Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR zadržali bývalého riaditeľa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova, zástupcu riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika a ešte jedného policajta pre podozrenie z neoprávnených lustrácií Jána Kuciaka a ďalších novinárov.

18. októbra - Zoltán A., obvinený zo sprostredkovania vraždy Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj Kušnírovú, uzavrel so špeciálnym prokurátorom dohodu o vine a treste. Dohoda sa týka iba prípadu Kuciaka, Zoltán A. čelí obvineniam v príprave vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica a obvinený je aj z krátenia dane.

Na snímke uprostred obžalovaný Zoltán A. v sprievode členov Zboru justičnej a väzenskej stráže prichádza na súdne pojednávanie.
Foto: TASR – Jakub Kotian


21. októbra – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na obvinených Mariana K. a ďalšie tri osoby v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy.

22. októbra – Prezident Policajného zboru Milan Lučanský rozpustil vyšetrovací tím z dôvodu, že bola podaná obžaloba.

Na archívnej snímke Milan Lučanský.
Foto: TASR Martin Baumann


20. novembra - Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil termín zasadnutia v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na 19. decembra.

3. decembra - Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil termín verejného zasadnutia, na ktorom bude rozhodovať o návrhu dohody o vine a treste s obvineným Zoltánom A. na 30. decembra.
Senát Špecializovaného trestného súdu otvoril verejné zasadnutie predbežného prejednania obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na lavici obžalovaných sedia Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M.
Foto: TASR - Michal Svitok