Quantcast
< sekcia Slovensko

Bučková je rozčarovaná z rozsudku v kauze šikany rómskych detí

Na archívnej snímke splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková. Foto: TASR – Pavol Zachar

Splnomocnenkyňa vlády predpokladá, že poškodení využijú všetky právne nástroje a budú sa dovolávať spravodlivosti na Najvyššom súde a na Európskom súde pre ľudské práva.

Bratislava 11. decembra (TASR) – Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková vyjadrila svoje rozčarovanie a veľké sklamanie nad oslobodením košických policajtov spod obžaloby týkajúcej sa šikanovania rómskych detí z Luníka IX v marci 2009. Je to podľa nej potvrdenie v slede prípadov, že práve tí najchudobnejší a najslabší sú najohrozenejší v dovolávaní sa svojich základných práv.

"Áno, tí mladí chlapci, ktorí boli trestne zodpovední a spáchali trestný čin, boli za svoj skutok odsúdení, a tak to má byť. Ale čo v prípade poškodených obetí, ktoré odsúdeniahodným spôsobom boli dehumanizované, šikanované, a po ktorých ľudskej dôstojnosti zo strany verejnej moci bolo pošliapané," uviedla Bučková k rozhodnutiu Krajského súdu v Košiciach. Ten v piatok zamietol odvolanie prokurátora a potvrdil oslobodzujúci rozsudok Okresného súdu Košice II pre deväť mužov a jednu ženu, ktorých Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania.

Splnomocnenkyňa vlády predpokladá, že poškodení využijú všetky právne nástroje a budú sa dovolávať spravodlivosti na Najvyššom súde a na Európskom súde pre ľudské práva.

Šesť rómskych chlapcov zo sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti 21. marca 2009 na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice - Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne. Podľa medializovaného videozáznamu, ktorý si mali policajti robiť mobilnými telefónmi, muži zákona chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy. Podľa prvostupňového súdu však nebolo preukázané, že sa stal skutok, pre ktorý boli obžalovaní stíhaní.