< sekcia Slovensko

A. DANKO: Najkrajšou vetou SNP bolo ZAČNITE S VYSŤAHOVANÍM

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko počas centrálnych osláv 73. výročia Slovenského národného povstania v Múzeu SNP v Banskej Bystrici 29. augusta 2017. Foto: FOTO TASR - Branislav Račko

V deň výročia SNP je podľa A. Danka potrebné dať úctu všetkým, ktorí stáli v čele povstaleckých vojsk, či sú to generáli Golian, Viest a Vesel alebo kapitán Stanek.

Banská Bystrica 29. augusta (TASR) – „Začnite s vysťahovaním“ je podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka najkrajšou vetou Slovenského národného povstania (SNP). Uviedol to počas svojho príhovoru na dnešných oslavách ich 73. výročia v Banskej Bystrici s tým, že je potrebné zamyslieť sa, čo Slovensko čaká v budúcnosti a nedovoliť, aby ho ovládlo zlo.


„Chcem vyzvať všetkých Bystričanov, tieto voľby začnite s vysťahovaním vy, ktorí tu žijete. Myslím si, že Bystričania môžu prví ukázať iným krajom, kde to hrozí, že im táto skúsenosť stačila, a že nedovolia pokračovať šialencom pri ovládaní štátnej moci,“ povedal Danko na margo blížiacich sa volieb do vyšších územných celkov.


Spomenul tiež súčasnú rozpoltenosť Slovenska, ktorú podľa neho možno symbolizuje i pamätník SNP v Banskej Bystrici. „Vidíme tu rozpoltené srdce Slovákov, ktoré nám má symbolizovať to ťažké obdobie, kedy niektorí podľahli v boji za štátnosť tomu, že začali potláčať základné ľudské práva, týrať iných, ponižovať, zosmiešňovať,“ podotkol predseda NR SR.

V deň výročia SNP je podľa neho potrebné dať úctu všetkým, ktorí stáli v čele povstaleckých vojsk, či sú to generáli Golian, Viest a Vesel alebo kapitán Stanek. „Najväčšiu úctu mám i k osobe Gustáva Husáka. Je to nedocenená osobnosť našich dejín,“ zdôraznil Danko a pokračoval, že v takýto významný sviatok treba odložiť zbrane, skloniť hlavu, ukázať pokoru a možno sa zamyslieť nad smerovaním krajiny. „Či má ísť ďalej hašterením, pretekmi, kto je lepší a horší, alebo sa máme spojiť za hodnoty,“ zakončil.