< sekcia Slovensko

A. Danko predloží v októbri do parlamentu definíciu antisemitizmu

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Foto: TASR - Jakub Kotian

Danko spomína okresanie imunity najmä v súvislosti s ĽSNS, ktorej poslanci podľa jeho slov zneužívajú imunitu na šírenie napríklad antisemitských prejavov.

Bratislava 13. septembra (TASR) - Národná rada SR by sa v októbri mala zaoberať definíciou antisemitizmu. Predložiť ju plánuje predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Hovoril o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii v parlamente.

Naďalej je podľa neho v hre možnosť okresať výrokovú imunitu poslancov o antisemitské prejavy. Šéf parlamentu priznáva, že siahnuť na poslaneckú imunitu nie je ľahké, ale v tomto prípade si myslí, že je to potrebné.

Danko spomína okresanie imunity najmä v súvislosti s ĽSNS, ktorej poslanci podľa jeho slov zneužívajú imunitu na šírenie napríklad antisemitských prejavov. "Títo poslanci pochopili, že keď majú imunitu v pléne, môžu rozprávať čokoľvek," poznamenal.

Predseda parlamentu by chcel, aby poslanci neboli imunitou chránení v prípade, že by šírili antisemitizmus, urážali iné štáty, národnosti či útočili na holokaust. "Mohli by sme sa zhodnúť, že keď niekto šíri takéto myšlienky, tak to nie je v poriadku," doplnil Danko.

V súvislosti s "kotlebovcami" hovoril v posledných dňoch aj o potrebe antifašistických opatrení. O antifašistických opatreniach hovorili traja najvyšší ústavní činitelia prezident Andrej Kiska, šéf parlamentu Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s predstaviteľmi politických a spoločenských inštitúcií na diskusii v Banskej Bystrici. Zhodli sa na ich potrebe.