< sekcia Slovensko

A. Kalavská a P. Pellegrini si prezreli výstavbu nových oddelení NÚSCH

Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini, ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská, primár oddelenia intervenčnej kardiológie (OIK) Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Viliam Fridrich a generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave Mongi Msolly počas uvedenia nového katetrizačného pracoviska pre intervenčnú kardiológiu a nového RTG angiografického prístroja v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave 10. októbra 2019. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Premiér si s ministerkou prezreli výstavbu nových priestorov. V ústave by čoskoro mal pribudnúť nový pavilón Detského kardiocentra.

Bratislava 10. októbra (TASR) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) si vo štvrtok prezreli výstavbu nových oddelení v Národnom ústave srdcových a cievnych ochorení (NÚSCH). Zároveň do prevádzky uviedli nový angiografický prístoj pre intervenčnú kardiológiu na katetrizačnom pracovisku. Nové prístrojové vybavenie stálo ústav takmer milión eur.

“Dnes vidíme hmatateľný výsledok postupnej obnovy zastaranej prístrojovej techniky v nemocniciach a modernizáciu zdravotníckych zariadení, konkrétne toto pracovisko prinesie pacientom kvalitnejšiu diagnostiku, a teda umožní pracovníkom ponúknuť ešte kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami v rámci celého Slovenska,” povedal predseda vlády. Podotkol, že v NÚSCH pribudlo aj 158 nových postelí.

Premiér si s ministerkou prezreli výstavbu nových priestorov. V ústave by čoskoro mal pribudnúť nový pavilón Detského kardiocentra. Stáť by malo 20 miliónov eur bez DPH. Rovnako by malo pribudnúť aj Diagnostické centrum, v ktorom by nemal chýbať heliport či moderné priestory pre výučbu medikov. Nová prístavba s heliportom bude mať špecializovanú ambulantnú časť pre diagnostiku a liečbu srdcových arytmií, ako aj pre zlyhávania a transplantácie srdca. Vybudované priestory by mali poskytovať vyšší štandard a komfort pre pacientov, ako aj pre zdravotnícky personál.Výstavbou Detského kardiocentra sa podľa NÚSCH vyriešia dlhodobé problémy starostlivosti o deti s vrodenými chybami srdca a inými kardiovaskulárnymi problémami v doteraz nevyhovujúcich podmienkach Národného ústavu detských chorôb. Na Slovensku tak pribudne pracovisko, kde sa dostane pod spoločnú strechu starostlivosť o pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami od narodenia až do staroby. Prináša to množstvo medicínskych, ale aj ekonomických výhod, ako napríklad efektívnejšie využívanie drahých prístrojov, ako je CT a magnetická rezonancia.Premiér si s ministerkou prezreli výstavbu nových priestorov. V ústave by čoskoro mal pribudnúť nový pavilón Detského kardiocentra. Stáť by malo 20 miliónov eur bez DPH. Rovnako by malo pribudnúť aj Diagnostické centrum, v ktorom by nemal chýbať heliport či moderné priestory pre výučbu medikov. Súčasťou bude aj Oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca.

Ministerka vysvetlila, že nový prístroj umožní zobrazenie srdcových štruktúr nielen pomocou RTG žiarenia, ale aj prostredníctvom ultrazvukového a optického zobrazenia. Prínosom je nízka radiačná záťaž. “Mám radosť, keď konkrétnymi krokmi poskytujeme nielen pacientom možnosť na kvalitnejšiu liečbu a lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom lepšie podmienky na ich prácu,” skonštatovala.

Ústav financoval nákup prístrojov z vlastných zdrojov. Táto investícia prináša výrazné zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami v rámci celého Slovenska. "Naším poslaním je chrániť život, prinavracať zdravie a zmierňovať utrpenie chorým. Preto sa usilujeme, aby naši zamestnanci boli vzdelaní, spokojní a hrdí na svoju prácu a naši partneri v poskytovaní zdravotnej starostlivosti s nami zdieľali tieto hodnoty. Všetci máme predsa jeden spoločný cieľ - prospech pacienta a ochrana jeho zdravia,“ dodal generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly.