Quantcast
< sekcia Slovensko

Kiska: Mexiko je dôležitým obchodným partnerom v Latinskej Amerike

Slovenský prezident Andrej Kiska rozpráva na tlačovej konferencii v Mexico City 21. novembra 2017. Foto: FOTO TASR/AP

Prezidenti sa počas rokovania zhodli aj na tom, že obe krajiny sú závislé od silných obchodných partnerov – z pohľadu Slovenska je to EÚ, z pohľadu Mexika ide o USA.

Mexiko 22. novembra (TASR) – Mexiko je v súčasnosti pre Slovensko najdôležitejším obchodným partnerom v Latinskej Amerike. Prezident SR Andrej Kiska to v utorok vyhlásil v rámci spoločnej tlačovej konferencie v prezidentskom paláci mexickej hlavy štátu Enriqueho Peňu Nieta.

"Obe naše krajiny spája veľa - majú veľký podiel na automobilovom priemysle. Slovensko je dokonca najväčším výrobcom áut na obyvateľa na svete," zdôraznil slovenský prezident počas svojho prejavu.

Prezidenti sa počas rokovania zhodli aj na tom, že obe krajiny sú závislé od silných obchodných partnerov – z pohľadu Slovenska je to EÚ, z pohľadu Mexika ide o USA.

V paláci prezidenti a členovia slovenskej delegácie podpísali okrem politickej deklarácie i bilaterálne dohody, ktoré by mali prispieť k rozvoju vedy a kultúry. "Osobne ma teší, že 150 študentov z Mexika chodí študovať do našej krajiny. Verím, že práve títo mladí ľudia budú aj v budúcnosti poslami a komunikátormi medzi našimi krajinami a budú nás lepšie spájať," uviedol prezident Kiska.
Jedným z nich je aj 24-ročný Frederik z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý prišiel do Mexika na trojmesačný výmenný pobyt. "Mal som ponuku odísť do zahraničia, tak som to chcel vyskúšať. Minulý rok som bol v Číne, tento rok je to Mexiko," uviedol pre TASR. Oslovila ho nielen krajina, ale i jedlo. Podľa neho Slovensko a Mexiko nemajú veľa spoločného. "Okrem toho, že ľudia sú príjemní, keď ste aj vy príjemný," dodal.

Prezidenti sa v rámci rokovania nevyhli ani téme o modernizovanej Globálnej dohode medzi EÚ a Mexikom. "Ubezpečil som ho, že Slovensko spraví všetko pre to, aby bola dohoda čím skôr podpísaná k spokojnosti oboch strán," konštatovala slovenská hlava štátu.

Ako deklaruje rezort diplomacie SR, Globálna dohoda je základným právnym rámcom aj pre spoluprácu SR a Mexika. Od roku 2016 prebiehajú rokovania EÚ s Mexikom o jej modernizácii, pričom Mexiko má záujem o ich ukončenie do konca roka 2018.

Mexický prezident zdôraznil, že návštevou Andreja Kisku sa vytvoril priestor na hlbšiu spoluprácu. "Štátna návšteva predstavuje začiatok novej etapy vzťahov medzi Slovenskom a Mexikom," vyhlásil.

Slovenský prezident si počas dňa uctil položením venca pri pamätníku mexických vojakov Niňos Héroes. Tí zomreli pri obrane krajiny počas invázie USA v roku 1847.

V rámci programu sa prezident Kiska stretol i s predsedom vlády hlavného mesta Mexika Miguelom Ángelom Mancerom Espinosom, ktorý mu odovzdal pergamen, medailu a kľúč od mesta.Cieľom návštevy slovenského prezidenta je rozvoj vzájomných vzťahov v politickej a ekonomickej oblasti. Má prispieť i k rozvoju spolupráce v oblasti inovácií, vedy a výskumu. Slovensko je pre Mexiko významným partnerom aj z hľadiska členstva v EÚ, NATO a OECD.

Vzťahy medzi Slovenskom a Mexikom možno rozvíjať v hospodárskej oblasti


Prezidenti Slovenskej republiky Andrej Kiska a Spojených štátov mexických Enrique Peňa Nieto sa v utorok zhodli na tom, že vzťahy medzi oboma krajinami sú na veľmi dobrej úrovni, zároveň však ešte stále existuje priestor na ich veľký rozvoj. "A to osobitne v hospodárskej spolupráci," zdôraznil na tlačovej konferencii prezident Kiska.

Prezidenti sa počas rokovania zhodli i na tom, že obe krajiny sú závislé od silných obchodných partnerov – z pohľadu Slovenska je to EÚ, z pohľadu Mexika ide o USA.

Mexiko je v súčasnosti 14. najväčšou ekonomikou sveta a zároveň druhou v rámci Latinskej Ameriky. Pre mexickú ekonomiku je veľmi významná obchodná zmluva NAFTA (Severoamerická dohoda o voľnom obchode), ktorá umožňuje krajine bezcolný prístup na americký a kanadský trh. Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú celkovú výkonnosť ekonomiky, sú vývoj ekonomiky USA a svetových cien ropy.

Slovensko uzavrelo s Mexikom v roku 2006 Memorandum o hospodárskej spolupráci medzi Mexikom a SR. Slovensko je pre latinskoamerický štát významným partnerom aj z hľadiska členstva v EÚ, NATO a OECD.

Cieľom návštevy prezidenta Kisku je rozvoj vzájomných vzťahov ako v politickej, tak v ekonomickej oblasti. Prezident preto vystúpi v stredu okrem Snemu i na Podnikateľskom fóre a navštívi Start-up Mexico.

Andrej Kiska pricestoval na niekoľkodňovú štátnu návštevu Spojených štátov mexických na pozvanie prezidenta Enriqueho Peňu Nieta. Ide vôbec o prvú štátnu návštevu slovenského prezidenta v Mexiku.