< sekcia Slovensko

A. KISKA: Prekládková stanica v Čiernej nad Tisou má budúcnosť

Na snímke prezident SR Andrej Kiska pri prehliadke prekladiska v Čiernej nad Tisou v rámci pracovného výjazdu na Zemplín 9. júna 2016. Foto: TASR/Roman Hanc

Výstavba najväčšieho slovenského prekladiska tovaru v Čiernej nad Tisou sa začala v roku 1946.

Čierna nad Tisou 9. júna (TASR) – Prekládková stanica v Čiernej nad Tisou má podľa prezidenta SR Andreja Kisku budúcnosť. „Prechádzali sme veľmi podrobne vývoj minulých rokov, ale aj ako by to mohlo vyzerať do budúcna. Ja som bol veľmi rád, že aj správy z U. S. Steel Košice, aj správy z iných organizácií, ktoré využívajú toto prekladisko, sú pozitívne,“ uviedol pre TASR počas návštevy spoločnosti ZSSK Cargo Čierna nad Tisou.

Prezident tiež poznamenal, že v minulosti pracovalo na stanici 6000 ľudí. Dnes ich je na prekladisku niečo vyše 1100. Dôvodom je podľa jeho slov automatizácia. „S primátorkou mesta sme rozprávali o tom, počíta s tým, že aj ďalší ľudia možno stadiaľto odídu. Ale je to potom práve o programe pomoci regiónom, kde tá nezamestnanosť je vysoká, ako je napríklad tento. Je dôležité už teraz uvažovať, aj keď ďalšia automatizácia príde, ako zabezpečiť prácu nielen v tomto meste, ale aj v tomto regióne,“ dodal.


VIDEO: Prekladisko v Čiernej nad Tisou má budúcnosť


Výstavba najväčšieho slovenského prekladiska tovaru v Čiernej nad Tisou sa začala v roku 1946, kedy bolo na základe vládneho uznesenia založené aj samotné mesto. Intenzívnejšie využitie stanice ovplyvnilo vybudovanie Východoslovenských železiarní v Košiciach, keď stúpla preprava železnej rudy. Dôležitým bol aj začiatok prevádzky ropovodu Družba.


OBRAZOM: Prezident na návšteve v Čiernej nad TisouV súčasnosti zaisťujú Východoslovenské prekladiská prekládku vyše 90 percent surovín a tovarov dovážaných na Slovensko po železničných tratiach z východnej Európy a Ázie. Cez železničný hraničný priechod Čierna nad Tisou – Čop a Užhorod – Maťovce je zabezpečovaný kompletný servis prekládky, ako aj styk s orgánmi štátnej správy konajúcimi v dovoze a vývoze tovarov a vozidiel.