< sekcia Slovensko

V Afganistane zomrel prvý slovenský vojak

Na snímke uprostred 1. zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR generálmajor Miroslav Kocian. Bratislava, 9. júla 2013. Foto: TASR/Michal Svítok

Na tlačovej konferencii to potvrdil minister obrany Martin Glváč.

Kábul 9. júla (TASR) - V Afganistane zomrel prvý slovenský vojak. Ďalší dvaja boli zranení ťažko a štyria ľahko. K incidentu došlo o 9.45 hod. nášho času pri cvičení. Stav ťažko zranených vojakov je stabilizovaný. Na tlačovej konferencii to potvrdil minister obrany Martin Glváč.

"Pokiaľ si páchateľ tohto hanebného činu myslel, že nás tým zastraší, a že prijmeme rozhodnutie stiahnuť sa z Afganistanu, tak mu chcem odkázať, že dosiahol pravý opak," vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Teroristi sú podľa neho zbabelci a pred nimi sa neuteká. Dodal, že Slovensko je súčasťou boja proti terorizmu a slovenskí vojaci zostanú v Afganistane aj po roku 2014. "Našim cieľom je nedovoliť, aby sa opakovali takého hanebné útoky v budúcnosti," dodal.

Glváč povedal, že obeťou útoku je vojak v hodnosti čatár, narodený v roku 1978. Jeho identitu, rovnako ako identitu zranených a útočníka neprezradil. Ťažko zranení vojaci utrpeli priestrel hrudníka a priestrel hlavy. Útočník - príslušník afganskej armády spustil streľbu na skupinu slovenských vojakov zo strážnej veže. Po incidente ho okamžite zadržali.

"Tento terorista bol na strážnej veži, ktorá chránila civilné letisko a bola v perimetri našej jednotky, ktorá cvičila," povedal Glváč. Podľa informácii TASR išlo o skupinu asi 12 slovenských vojakov. Terorista sa mal do afganskej armády infiltrovať.

Glváč nevedel povedať, či prišli slovenskí vojaci do kontaktu s útočníkom, alebo prečo si vybral práve slovenskú skupinu. Podľa neho to bude predmetom vyšetrovanie. Na cestu do Afganistanu sa pripravuje Glváč, premiér Robert Fico aj slovenskí vyšetrovatelia. Odcestovať by mohli dnes v noci, ďalšie informácie prisľúbil minister po návrate.

Strelca zadržali


Strelca zadržali a predviedli na vypočúvanie. Podľa predbežných zistení, ako tvrdia tamojšie úrady, išlo skôr o "nehodu" než takzvanú "streľbu do vlastných radov".

Podľa agentúry AP sa nedávno odohrala séria takýchto incidentov, keď afganskí vojaci spustili paľbu na svojich kolegov alebo na zahraničných.

Tieto útoky oslabujú vzájomnú dôveru oboch strán v čase, keď sa blíži odsun väčšiny spojeneckých jednotiek naplánovaný na rok 2014.

Predchádzajúce informácie hovorili o troch zranených českých vojakoch.

Reakcie politikov na tragédiu


A. TAJANI: Vyjadrujem Slovensku hlbokú solidaritu
Podpredseda Európskej komisie (EK) Antonio Tajani dnes vyjadril hlboké poľutovanie nad incidentom, pri ktorom bol v afganskom Kandaháre pri incidente zastrelený jeden slovenský vojak. Povedal to v Trnave po skončení tlačovej besedy k svojej návšteve na Slovensku.

"V mene svojom i EK vyjadrujem slovenskému národu i jeho vláde solidaritu. Slovenskí vojaci bojujú v Afganistane za náš mier a za Európu,“ povedal Antonio Tajani .

Prezident Ivan Gašparovič vyjadruje uprimnú sústrasť rodine a blízkym mŕtveho vojaka
Prezident SR a hlavný veliteľ ozbrojených síl SR Ivan Gašparovič s hlbokým zármutkom prijal správu o dnešnom útoku na príslušníkov slovenského kontingentu ISAF v Afganistane, pri ktorom zahynul jeden vojak a ďalší šiesti boli zranení.

Hlava štátu vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a blízkym obete ako aj ľútosť a rozhorčenie nad týmto zákerným teroristickým činom. Zároveň želá rýchle uzdravenie zraneným vojakom.

Táto nešťastná udalosť podľa Gašparoviča len potvrdzuje krehkosť bezpečnosti a vnútornej stability v Afganistane. Prezident zároveň oceňuje hrdinstvo a odhodlanie našich vojakov v Afganistane ako aj v ďalších operáciách medzinárodného krízového manažmentu.VIDEOV Afganistane zomrel prvý slovenský vojak


Minister M. Glváč a premiér R. Fico ešte dnes odlietajú do Kandaháru


PREMIÉR: Pred médiami sa k udalosti v Afganistane zatiaľ vyjadrovať nechcem


M. Lajčák: Slovensko bude súčasťou boja proti terorizmu, zostaneme v Afganistane


TASR pri tejto príležitosti vydáva chronológiu úmrtí slovenských vojakov na misiách v zahraničíFebruár 1993 - Rotmajster Igor Rigo, UNPROFOR, zahynul pri delostreleckej prestrelke medzi Srbmi a Chorvátmi na území bývalej Juhoslávie.

27. októbra 1994 - Čatár Vladimír Grman, UNPROFOR, podľahol ťažkým zraneniam, zapríčineným zlyhaním hydrauliky zdvíhacieho zariadenia, používaného pri inštalácii anténnych spojovacích systémov.

19. júla 2001 - Podplukovník Ľubomír Orság, pozorovateľská misia EÚ, zahynul v Macedónsku po nájazde terénneho vozidla na mínu.

11. februára 2002 - Desiatnik Vladimír Kollár, UNMEE, zahynul pri havárii vozidla Tatra 815 v Eritrei.

Vojenský letecký špeciál 17. mája 2002 krátko po 18. hodine priviezol na Slovensko z Prištiny telesné pozostatky28-ročného čatára Miroslava Hajducha, príslušníka Česko-slovenského práporu v Kosove. Telo slovenského vojenského profesionála, ktorý nešťastne zahynul pri plnení služobných povinností v rámci misie KFOR, pozdravila na Sliači s vojenskými poctami jednotka Čestnej stráže Armády SR /na snímke/
Foto: TASR/Jozef Ďurník
15. mája 2002 - Čatár Miroslav Hajduch, KFOR, zomrel v Kosove, keď ho zachytilo bojové vozidlo pechoty.

8. júna 2004 - V Iraku pri odmínovacích prácach zahynuli traja vojaci. Smrtiaci výbuch nastal ráno neďaleko mesta as-Suwaríja v provincii Wasit. Smrť viacerých vojakov koaličných síl, medzi ktorými boli aj traja Slováci, s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinil zásah mínometným granátom.

Telesné pozostatky štyroch tragicky zosnulých vojakov v mierových misiách v Iraku a na Cypre priviezlina Slovensko 14. júna 2004 večer krátko po pol ôsmej hodine na letisko M. R. Štefánika v Bratislave /na snímke/.
Foto: TASR/Daniel Veselský


8. júna 2004 - Rotný Miroslav Hruška utrpel smrteľné zranenia na mierovej misii UNICYP na Cypre. Po vykonaní patrolovacieho letu vrtuľníkom sa po pristátí a vystúpení z kokpitu priblížil k točiacej sa vyrovnávacej vrtuli, ktorá ho zasiahla. Ťažkým zraneniam podľahol v nemocnici.

V prešovskej mestskej hale sa 26. januára 2006 o 11. hodine začala smútočná rozlúčka so 42 obeťami havárie slovenského vojenského lietadla AN-24, ktoré sa zrútilo 19. januára v severovýchodnom Maďarsku.
Foto: TASR/Milan Kapusta
19. januára 2006 - Vojenské transportné lietadlo An 24, letiace s Prištiny do Košíc, sa zrútilo pri maďarskej obci Hejce, niekoľko kilometrov od slovenských hraníc. Pri nehode zahynulo 42 vojakov, ktorí sa v rámci rotácie vracali z vojenskej misie v Kosove. Nešťastie prežil jediný vojak Martin Farkaš.

V Martine sa 16. novembra 2006 konala posledná rozlúčka s vojakom Rastislavom Neplechom, ktorý zahynul pri plnení vojenských povinností v Iraku. Na snímke manželka zosnulého.
Foto: TASR/Pavol Ďurčo
11. novembra 2006 - V Iraku zahynul v noci na 11. novembra príslušník slovenského vojenského kontingentu, rotný Rastislav Neplech zo Žiliny. Príčinou smrti bol výbuch nástražného výbušného systému pri vozidle, prepravujúcom štyroch vojakov medzinárodných vojenských síl.