Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

Amnesty International: Práva žien sú v SR systematicky porušované

Ilustračná foto Foto: TASR/DPA

Amnesty International Slovensko upozorňuje, že v problematike sexuálneho násilia chýbajú mnohé služby, podporná sieť a infraštruktúra pre ženy zažívajúce násilie.

Bratislava 8. marca (TASR) - Pre ženy na Slovensku je čoraz ťažšie uplatňovať si ľudské práva, a to nielen v dôsledku vplyvov pandémie. Môžu za to škodlivé či nedostatočné politiky, ako je obmedzovanie prístupu k interrupciám či rodovo podmienené násilie. Upozornila na to ľudskoprávna organizácia Amnesty International Slovensko (AIS).

Ženy a dievčatá čelia v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 neistote, násiliu a riziku ďalšej diskriminácie. "Slovensko však doteraz neprijalo potrebné politiky a služby, ktoré by zmiernili dôsledky epidémie sexuálneho a domáceho násilia. Naopak, ženy a dievčatá na Slovensku čelia systematickým pokusom uprieť im právo na prístup k zdravotnej starostlivosti v oblasti reprodukčného zdravia," dodala AIS.

Organizácia poukázala najmä na vyhlášku ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej interrupcia na žiadosť ženy už nebude hradená z verejného zdravotného poistenia ani pre ženy nad 40 rokov. "Prístup k bezpečnej, legálnej a včasnej interrupcii je ľudským právom, a preto by interrupcia vždy mala byť hradená z verejného zdravotného poistenia," povedala Alexandra Demetrianová z AIS. V kontexte sexuálneho a domáceho násilia je bezplatná interrupcia nevyhnutné minimum pre zmiernenie extrémnych následkov pandémie na ženy a dievčatá.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien spúšťa Amnesty International Slovensko bezplatný online kurz pre verejnosť s názvom Násilie páchané na ženách: Aká je úloha súhlasu. "Legislatíva nezohľadňuje súhlas ako hranicu medzi sexom a znásilnením, čo je nesmierne kritické práve v partnerských vzťahoch. Zákon sa sústredí na násilie alebo hrozbu násilia, či neschopnosť brániť sa, explicitná definícia súhlasu však chýba," dodala Demetrianová.

AIS ďalej upozorňuje, že v problematike sexuálneho násilia chýbajú mnohé služby, podporná sieť a infraštruktúra pre ženy zažívajúce násilie, ale aj prevencia vo forme sexuálneho vzdelávania na školách.