< sekcia Slovensko

Ak bude referendum, Smer-SD povie voličom, ako hlasovať

Predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR/Michal Svítok

Premiér neprezradil, čo by odporúčal napríklad v prípade otázky o registrovaných partnerstvách. Pripomenul však ústavnú ochranu manželstva ako zväzku muža a ženy, ktorú Smer-SD presadil spolu s KDH.

Bratislava 22. októbra (TASR) - Ak dôjde k vyhláseniu referenda o homosexuáloch a rodine, Smer-SD dá svojim voličom odporúčanie. Povie, či ísť k referendu, aj postoj strany k daným otázkam. Povedal to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD).

Predseda vlády je za to, aby sa ľudia zúčastňovali referend, ide totiž o priamu demokraciu. "Mali by ísť a povedať ku každej otázke áno alebo nie," uviedol šéf Smeru-SD.

Neprezradil, čo by odporúčal napríklad v prípade otázky o registrovaných partnerstvách. Pripomenul však ústavnú ochranu manželstva ako zväzku muža a ženy, ktorú Smer-SD presadil spolu s KDH.

Ficovi by sa pozdávalo spojenie referenda s voľbami. V prípade tohtoročných komunálnych to už nevyjde. Referendové otázky sú na Ústavnom súde SR a ten ešte nerozhodol.

Plebiscit iniciuje Aliancia za rodinu. Už má dosť podpisov na jeho vypísanie. Otázky sa týkajú homosexuálov a tradičnej rodiny. Referendum vyhlasuje prezident SR. Andrej Kiska požiadal Ústavný súd SR, aby preskúmal súlad predmetu referenda s ústavou a jeho zásah do základných ľudských práv a slobôd.