Quantcast
< sekcia Slovensko

VIDEO: Akcia hromadných výpovedí je podľa Čisláka politicky motivovaná

Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, archívne foto. Foto: TASR/Jakub Kotian

Minister zdravotníctva Viliam Čislák vyzval dnes šéfku sesterských odborov Moniku Kaveckú, aby nebrala sestry ako rukojemníkov a nevydierala slovenských pacientov.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Akcia hromadných výpovedí sestier je podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) politicky motivovaná. Poukazuje na to, že šéfka sesterských odborov Monika Kavecká má ambíciu kandidovať do parlamentu. Dnes ju preto vyzval, aby "nebrala sestry ako rukojemníkov a nevydierala slovenských pacientov".

Šéf rezortu v reakcii na ďalšie hromadné výpovede v prešovskej fakultnej nemocnici apeloval na sestry, aby "neverili klamstvám" a spýtali sa riaditeľov na svoje nové platové dekréty. "Žiadna sestra, zdravotnícky pracovník nebude mať mzdu nižšiu ako teraz," vyhlásil Čislák s tým, že pokiaľ by v dôsledku novej legislatívy niekomu mzda klesla, odstúpi z pozície ministra.Výpovede začnú platiť vo februári budúceho roka. Minister chce dovtedy pracovať na tom, aby ich sestry stiahli. Miestami má totiž dojem, že niektoré ich nepodávajú pre nespokojnosť, ale pre celoslovenskú podporu akcie hromadných výpovedí. "Napríklad dnes taký argument odznel v Prešove," uviedol Čislák.

Ministerstvo podľa jeho slov momentálne analyzuje situáciu v žilinskej a prešovskej nemocnici, kde sestry už podali výpovede. "Pripravujeme model, ako budeme postupovať. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientovi nebude ohrozené," vyhlásil. V extrémnych prípadoch môže podľa neho dôjsť k spájaniu oddelení či presunu personálu. Verí v dosť času na to, aby sa "veci dali do poriadku".

Výpoveď z pracovného pomeru v Prešove dnes podalo 382 sestier a pôrodných asistentiek. V Žiline ich nedávno zaznamenali vyše 200. Ďalšie výpovede v tejto chvíli pribudli v bojnickej nemocnici. Výpovede, ktoré by ochromili chod kľúčových oddelení, majú byť podľa informácií TASR zozbierané aj v popradskej nemocnici.

Sestry vedie k hromadným výpovediam nespokojnosť s nedávno schváleným zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy. Nepáči sa im výška koeficientov, cez ktoré sa preratúva mzda či chýbajúce zohľadňovanie praxe.

Prešovská nemocnica analyzuje štruktúru výpovedí sestier


Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove podalo dnes predpoludním 382 zdravotných sestier hromadnú výpoveď. Tento údaj potvrdila médiám aj hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková.

V stanovisku nemocnice sa uvádza: „Prešovská nemocnica momentálne zamestnáva 1100 sestier a pôrodných asistentiek, pričom 382 nám dnes doručilo individuálne výpovede. Vedenie nemocnice hneď po ich doručení iniciovalo stretnutie so sestrami odborárkami, ktoré niekoľkokrát potvrdili, že sú s podmienkami v nemocnici spokojné a rovnako, že nejde o akciu zameranú proti zamestnávateľovi, že výpoveďami len podporujú celoslovenskú akciu sestier.“

Cenková uviedla, že na záver stretnutia s odborárkami deklarovali, že všetky sestry prešovskej nemocnice majú výšku mzdy aj po februári 2016 jasne a deklaratórne stanovenú a garantovanú, k žiadnemu zníženiu miezd nemôže dôjsť.

„Momentálne analyzujeme štruktúru podaných výpovedí. Sestrám, ktoré podali výpovede plynie dvojmesačná výpovedná lehota. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je narušené a prebieha v štandardnom režime,“ uvádza sa v stanovisku.

MOST-HÍD: Požiadavky sestier Smer-SD ignoroval celé štyri roky


Podávanie hromadných výpovedí zo strany sestier je podľa poslanca Mostu-Híd Tibora Bastrnáka očakávaným a pochopiteľným krokom. Tvrdí, že ich požiadavky boli celé štyri roky ignorované stranou Smer-SD.

"Vládna strana a jej predstavitelia nevyužili čas na to, aby dosiahli dohodu so sestrami. Ich požiadavky sú pritom oprávnené," uviedol v písomnom stanovisku. Dnešná situácia v zdravotníctve je podľa neho dôkazom, že za štyri roky sa v rezorte neurobila "ani jedna systémová zmena". "Dlhodobo tvrdíme, že títo ľudia si zaslúžia vyššie mzdy," konštatoval.