Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia Slovensko

Aktivisti upozorňujú na veľké množstvo pesticídov v pôde na Slovensku

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Podľa Greenpeace sa na Slovensku ročne spotrebuje v priemere 4000 ton pesticídov.

Bratislava 29. júna (TASR) – Na nepriaznivú situáciu s nadmerným množstvom používania pesticídov v pôde upozorňujú aktivisti Greenpeace Slovensko a verejne vyzývajú ministra pôdohospodárstva, aby prijal opatrenia na ich zníženie.

Pred budovou tohto ministerstva dnes štyria aktivisti v protichemickom odeve a plynových maskách symbolicky demonštrovali nepriaznivé vplyvy pesticídov kontaminovanou vodou a pôdou v sklenených nádobách, tiež zdraviu škodlivými jablkami i uhynutými včelami.

"Toto všetko spôsobujú pesticídy a u nás je ich veľa. Potvrdzuje to nová štúdia testovania vody a pôdy z jablkových sadov dvanástich európskych krajín. Z našich sadov bol zistený druhý najvyšší počet pesticídov. Najčastejšími pesticídmi bol boskalid nachádzajúci sa aj v potravinách a imidakloprid, ktorý škodí včelám. Túto zahraničnú štúdiu preloženú do slovenčiny teraz odovzdáme ministrovi pôdohospodárstva, aby začal konať," zdôvodnila pred novinármi koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Nikodemová.

Verejnú aktivitu nazvali: Jed by ste dobrovoľne nevypili, tak prečo ho jesť? Koordinátorka zároveň pripomenula, že už viackrát žiadali ministra pôdohospodárstva o stretnutie, zatiaľ k nemu nedošlo. Majú vypracované aj konkrétne požiadavky, ako by jeho rezort mal nepriaznivú situáciu zmeniť, aby pesticídy nespôsobovali ľudskému organizmu vážne zdravotné problémy.

"Očakávame, že pán minister prejaví záujem sa s nami stretnúť," dodala Nikodemová.

Podľa Greenpeace sa na Slovensku ročne spotrebuje v priemere 4000 ton pesticídov. Aktivisti upozorňuje, že ak sa ich množstvo nezačne znižovať a nezačne sa podporovať ekologické poľnohospodárstvo, môže to mať vážne dôsledky na životné prostredie aj zdravie obyvateľov.

Štúdia má názov Horká príchuť európskych jabĺk alebo ako nechať kvitnúť ekologické riešenia. Je zverejnená na internetovej stránke Greenpeace.