Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Slovensko

Albumy Vaša Patejdla vychádzajú v reedícii

Vašo Patejdl. Foto: TASR archív

Prvý sólový album Vaša Patejdla Chlapčenský úsmev vyšiel po jeho odchode zo skupiny Elán v roku 1986.

Bratislava 3. októbra (TASR) - Po náhlom odchode legendy slovenskej aj českej hudobnej scény Vaša Patejdla pripravilo vydavateľstvo Opus vydanie všetkých jeho sólových albumov zo svojho katalógu. V závere septembra vyšli na CD, začiatkom decembra budú k dispozícii aj ako LP. TASR o tom informovala PR manažérka Renáta Tomášová.

Prvý sólový album Vaša Patejdla Chlapčenský úsmev vyšiel po jeho odchode zo skupiny Elán v roku 1986. Patejdl tam naplno ukázal jedinečnosť svojej autorsko-interpretačnej osobnosti. Vyspelé kompozície s textami Ľuboša Zemana umocnil modernými aranžmánmi, na albume dominuje aj ako spevák a hráč na klávesových nástrojoch. Album priniesol hity Miestna jednička, Dvojčatá aj hymnus Tri štvrte na jeseň.

Album Lov na city vyšiel rok po jeho sólovom debute, hoci za jeho sólový debut možno považovať album Dvaja s piesňami a hudbou k filmu Fontána pre Zuzanu. Lov na city opäť ukazuje Patejdla v jeho jedinečnej komplexnosti, ako skladateľa, aranžéra, inštrumentalistu i speváka so schopnosťou napísať veľký hit Umenie žiť, Voňavky dievčat, Mal som rád beatnikov. Všetky piesne otextoval Ľuboš Zeman.

Mon amour je jeho tretí radový album, ktorý vyšiel v roku 1989. Album plnohodnotne nadviazal na predchádzajúce tituly a opäť ukázal Patejdlovu jedinečnosť a komplexnosť. Francúzky, Kamarátka Nádej, Muzikantské byty s Beátou Dubasovou či balada Nepriznaná sú jeho kľúčovými tohto titulu.

Album Dlhá cesta - Long Way vyšiel v roku 1990, Patejdl ho nahral spoločne s americkým skladateľom a spevákom Alanom Roy Scottom. Obaja si album podelili autorsky aj interpretačne, pričom slovenskú časť textov napísal opäť Ľuboš Zeman.

Labyrint sveta je výnimočný album v diskografii Patejdla. Je to inštrumentálny a experimentálny album, ktorý Patejdl nahral spolu so špičkovým huslistom Jaroslavom Svěceným. Patejdl tam naplno uplatňuje svoje hudobné vzdelanie, bol absolventom štúdia kompozície na VŠMU.

Patejdlovu diskografiu v Opuse dopĺňa aj EP platňa Slávnosť úprimných slov z roku 1987. Je to vianočne ladený "poloalbum" autorov Patejdla a Kamila Peteraja. Táto nahrávka vyjde až začiatkom decembra v CD alebo vinylovej podobe.