Quantcast
< sekcia Slovensko

Aliancia stredoškolákov sa chce pre maturitu stretnúť s Gröhlingom

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Foto: TASR - Pavol Zachar

Nájdu sa však aj maturanti, ktorí súhlasia s konaním sa klasickej maturitnej skúšky.

Bratislava 13. februára (TASR) - Väčšina maturantov vníma rozhodnutie ministerstva školstva, ktoré oznámilo, že maturitná skúška sa v tomto školskom roku uskutoční, negatívne. Pre mnohých je nepochopiteľná myšlienka štandardného priebehu maturít, pretože situácia, ktorá viedla k zrušeniu maturít posledné dva roky, je podobná aj teraz. Vyplýva to z vyjadrenia Aliancie stredoškolákov, TASR ho poskytla Viktória Kaľavská. Členovia aliancie sa chcú s ministrom školstva stretnúť.

"Tohtoroční maturanti sa učili takmer polovicu celého štúdia na strednej škole formou dištančného vyučovania. Na Slovensku dodnes nemáme dáta o tom, aká efektívna a kvalitná bola táto forma výučby. Je veľká pravdepodobnosť, že sa maturanti tento rok postavia pred zelený stôl s odlišnou štartovacou čiarou," uviedla Aliancia stredoškolákov. Tú budú podľa jej slov diktovať faktory, ktoré nedokážu ovplyvniť. Ide napríklad o sociálno-ekonomické postavenie, región, v ktorom študujú, či stav duševného zdravia.

Ideálny podľa Aliancie stredoškolákov nie je ani aktuálny posledný ročník. Z dôvodu ochorenia COVID-19 sa mnohí dostávajú do individuálnej karantény a zatvárajú sa aj celé triedy. "Učivo preberáme rýchlo a snažíme sa dobehnúť to, čo sme zameškali," podotkla Aliancia stredoškolákov.

Zo stanoviska vyplýva, že tento rok je ich snaha menej hlučná, ako to bolo vlani. "Na základe vyjadrení ministra školstva sa snažíme byť pre maturantov oporou. Odpovedáme na ich správy a ponúkame materiály, ako sa rozvíjať a pripravovať. Najaktuálnejšia je snaha o prepojenie tohtoročnej iniciatívy Hlas maturantov, ktorá chce ministrovi prezentovať dáta z dotazníka," uviedla aliancia.

Nájdu sa však aj maturanti, ktorí súhlasia s konaním sa klasickej maturitnej skúšky. "Vzhľadom na pandemickú situáciu sme mali dištančne vyučovanie, ktoré bolo na našej škole v súvislosti s maturitnými predmetmi na dobrej úrovni. Preto si myslím, že maturitu by sme mali zvládnuť," uviedol pre TASR maturant Peter z Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine. Maturity by podľa neho mohli byť upravené aspoň odstránením niektorých učebných celkov alebo znížením počtu maturitných otázok.

Štvrták Lukáš z Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne pre TASR poznamenal, že v triede si so spolužiakmi myslia, že na maturity nie sú dostatočne pripravení, podľa neho hlavne zo slovenského jazyka a literatúry. "Keďže sme boli na dištančnom vyučovaní takmer dva školské roky, je to pre nás ťažšie a určite by sme uvítali, keby sa zrušili aspoň ústne maturity alebo keby sa spravilo nejaké iné opatrenie (maturity len z polovice okruhov)," uviedol. V súvislosti so zrušením maturitnej skúšky v roku 2022 vzniklo už aj viacero petícií.

Aliancia stredoškolákov má záujem o stretnutie s ministrom školstva v súvislosti s maturitnými skúškami. "Rozumieme totiž tomu, že rušiť maturity každý rok nie je dlhodobo udržateľné. Táto situácia je príležitosť otvoriť tému o úplnej reforme maturitnej skúšky. Je zrejmé, že tá aktuálna nie je schopná adekvátne reagovať na potreby 21. storočia," uzavreli z aliancie.