< sekcia Slovensko

Alojz Hlina požiadal premiéra o vystúpenie na rokovaní vlády

Alojz Hlina Foto: TASR/Michal Svítok

Nezaradený poslanec sa interpelácie pokúsil predniesť na uplynulej schôdzi parlamentu.

Bratislava 8. júla (TASR) - Nezaradený poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina dnes požiadal premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby mohol svoje interpelácie predniesť na rokovaní vlády. Hlina tvrdí, že mu to umožňuje rokovací poriadok kabinetu. Poslanec mal interpelácie predniesť na uplynulej schôdzi parlamentu. Trval však na tom, aby boli prítomní všetci členovia vlády SR, čo sa nestalo. Hlina preto odmietol interpelácie predniesť. Nezaradený poslanec považuje svoje interpelácie za také neodkladné, že ich chce predniesť na rokovaní vlády.

Osloviť chce ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, ktorá podľa Hlinu svojím konaním a návrhmi poškodzuje štát a jeho občanov. "Robí kroky, ktoré vedú k zvyšovaniu cien v zdravotných poisťovniach, ktoré štát avizoval, že bude odkupovať," vysvetlil. Ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa chce poslanec spýtať, či bude zverejnený záznam zo zásahu voči expredsedovi SNS Jánovi Slotovi. "Niekedy polícia núka záznamy zo zásahov, ale v tomto prípade je niekde problém. Tak ma zaujíma, v čom je ten problém a či bude záznam zverejnený," doplnil Hlina.

Tretia interpelácia je na predsedu vlády. Hlina sa v nej mieni na premiéra obrátiť v súvislosti s úžerníckymi firmami, ktoré na Slovensku podľa neho pôsobia. Hlina na úžernícke praktiky niektorých spoločností poukázal neraz aj v parlamente. Zdôraznil, že ničia životy ľudí a štát sa na to pozerá namiesto toho, aby niečo v tejto veci podnikol. Zvyšné dve interpelácie Hlina konkretizovať nechce. Urobí tak až v prípade, že mu premiér dovolí vystúpiť na rokovaní vlády.

Hlina tvrdí, že by mu to šéf kabinetu mal dovoliť. Odvoláva sa na Rokovací poriadok vlády SR. "Stojí tam, že poslanec môže byť účastný na rokovaní vlády, keď ho premiér pozve," poznamenal Hlina. Žiadosť o vystúpenie odoslal premiérovi elektronicky, čaká na jeho vyjadrenie. Úrad vlády SR sa k téme zatiaľ nevyjadril. Nezaradený poslanec sa interpelácie pokúsil predniesť na uplynulej schôdzi parlamentu.

V pléne však neboli všetci členovia vlády, s čím mal Hlina problém. Podľa neho je povinnosť členov vlády sedieť v pléne v čase interpelácií. Odvoláva sa na rokovací poriadok zákonodarného zboru. Hlina sa o prednesenie interpelácií pokúsil aj pred posledným hlasovaním. Znemožnil tak plénu, aby rozhodlo o vyše 20 opozičných návrhoch. Odmietol sa totiž pohnúť od rečníckeho pultu, kým mu parlament neumožní predniesť interpelácie pred všetkými členmi vlády. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) situáciu vyriešil tak, že navrhol ukončiť schôdzu a o návrhoch hlasovať v septembri. Plénum návrh odobrilo.