Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Slovensko

Ambulancie a odborári žiadajú dostatočné financovanie zdravotníctva

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Vláda by sa návrhom štátneho rozpočtu mala zaoberať na budúci týždeň. Zatiaľ ho nezverejnili.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Asociácia súkromných lekárov (ASL) aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) vyzývajú na zabezpečenie dostatočných zdrojov pre zdravotníctvo na budúci rok.

ASL apeluje na vládu, aby pri zostavovaní rozpočtu postupovala tak, aby nedošlo k ďalšiemu zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti. "Na to potrebujeme 35-percentný medziročný nárast zdrojov v ambulantnom sektore. Veríme, že sa vláda postaví na stranu pacientov a nedopustí ďalší úpadok zdravotníctva, ktorého základným pilierom ja ambulantný sektor," uviedla.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb upozornil, že nedostatočný rozpočet môže mať za následok vážne obmedzenia v poskytovaní zdravotných služieb, môže viesť ku kolapsu v zdravotníctve, nedostatočnému počtu zdravotníckych zamestnancov a vyčerpaniu celého sektora. Vyzval preto vládu aj ministerstvo zdravotníctva k zvýšeniu rozpočtu na zdravotníctvo pre rok 2024.

Zdôraznil, že bez adekvátneho financovania a systémových zmien nemožno očakávať zlepšenie situácie v oblasti personálu a poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vedeniu rezortu pripomína aj potrebu valorizovať platy nezdravotníckym pracovníkov, ktorí sú tiež potrební v nemocniciach.

Vláda by sa návrhom štátneho rozpočtu mala zaoberať na budúci týždeň. Zatiaľ ho nezverejnili. Kabinet však v pondelok (4. 12.) odobril od budúceho roka zvýšenie zdravotných odvodov pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby aj tzv. samoplatiteľov. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) vtedy zdôraznila, že zdravotníctvo musí byť prioritou a musí ísť doň viac peňazí. Zvýšenie odvodov podľa nej prinesie o 357 miliónov eur viac. Verí, že počas roka budú ešte hľadať ďalšie dodatočné zdroje na dofinancovanie zdravotníctva.