Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Slovensko

Nepočujúci si pripomínajú medzinárodný deň posunkových jazykov

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Medzinárodný deň posunkových jazykov si na sociálnej sieti pripomenul premiér Eduard Heger či poslankyňa parlamentu Jana Žitňanská.

Bratislava 23. septembra (TASR) – Medzinárodný týždeň nepočujúcich a medzinárodný deň posunkových jazykov, ktorý pripadá na štvrtok, oslavuje komunita sluchovo postihnutých po celom svete vždy v septembri. Cieľom je upozorniť na potreby tejto skupiny. Na sociálnej sieti to pripomenula Asociácia nepočujúcich Slovenska.

„Poukazujeme tak na informačné a komunikačné potreby tejto komunity, ako aj na spoločné úsilie nepočujúcich, vlád, lokálnych a občianskych zástupcov, aby boli uznávané a propagované posunkové jazyky, ktorých je viac ako 200 na celom svete," spresnila asociácia.

Medzinárodný deň posunkových jazykov si na sociálnej sieti pripomenul premiér Eduard Heger (OĽANO), poslankyňa parlamentu Jana Žitňanská (Za ľudí), predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová i štátna tajomníčka pre inklúziu rezortu školstva Svetlana Síthová.

„K medzinárodnému dňu posunkových jazykov chceme povedať, že si vás nepočujúcich vážime. Ťažkosti detí, žiakov i rodičov, ktorí sú nepočujúcimi, nám nie sú ľahostajné," dodala Síthová.