Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Slovensko

ANS víta kroky na riešenie nedostatku zdravotníckych pracovníkov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Asociácia nemocníc Slovenska víta aj posunutie reálneho zavádzania optimalizácie siete nemocníc a dátumu zavedenia maximálnych čakacích dôb na operácie o jeden rok.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) víta kroky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR a Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR na zvýšenie počtu študentov na lekárskych fakultách a zdravotníckych školách. Považuje ich za kľúčové pre riešenie nedostatku zdravotníckych pracovníkov. TASR o tom informovala samostatná organizačná pracovníčka ANS Elena Močilanová s tým, že je dôležité, aby sa kroky naozaj aj realizovali.

"Cieľom týchto reforiem by malo byť neustále zlepšovanie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a efektívna pomoc pacientom. Nespochybňujeme, že tieto kroky sú nevyhnutné, ale zdôrazňujeme, že nedopracované reformy by mohli spôsobiť opak a výrazne zhoršiť situáciu v slovenskom zdravotníctve," upozornila Močilanová.

ANS víta aj posunutie reálneho zavádzania optimalizácie siete nemocníc a dátumu zavedenia maximálnych čakacích dôb na operácie o jeden rok. Verí, že tento posun umožní technickú, procesnú a organizačnú vykonateľnosť a komplexné plánovanie, ktoré povedie k efektívnemu a udržateľnému implementovaniu reformy.

Rezorty školstva a zdravotníctva chcú hľadať riešenia nedostatku zdravotníkov spoločne. Zaoberať sa chcú riešeniami na úrovni vysokých aj stredných škôl. Diskutovať plánujú o pomere slovenských a zahraničných študentov lekárskych fakúlt, motivácii zdravotníkov aj o zmene legislatívy, aby si štát vedel "objednať" odborníkov v oblastiach, v ktorých chýbajú.