Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

AOPP: Pacienti s inými ochoreniami ako COVID-19 sú odsúvaní bokom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Veľkým problémom podľa Lévyovej je aj odsúvanie termínov operácii. Údaje zdravotných poisťovní podľa nej hovoria o poklese hospitalizácii až o štvrtinu.

Bratislava 10. apríla (TASR) - Pacienti s inými ochoreniami ako COVID-19 sú stále odsúvaní na vedľajšiu koľaj. Odložená zdravotná starostlivosť mala za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) upozorňuje, že je najvyšší čas uvoľniť opatrenia a zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých.

AOPP pripomenula, že odklad zdravotnej starostlivosti sa nedotkol len plánovaných operačných výkonov, ale aj prevencie a diagnostiky. "Podľa údajov vyžiadaných AOPP od zdravotných poisťovní, ktoré porovnávali posledný kvartál rokov 2019 a 2020, klesol počet preventívnych prehliadok u praktických lekárov pre dospelých takmer o tretinu. Za rovnaké obdobie klesol počet diagnostických vyšetrení o viac ako pol milióna," poukázala AOPP. Odklad diagnostických výkonov sa v najväčšej miere dotkol RTG vyšetrení (26,8 percenta), kolonoskopie (17,7 percenta) a mamografie (17 percent). „Zanedbanie prevencie a včasného záchytu ochorení považujem za jeden z najzásadnejších problémov. Ukáže až čas, k akým ďalším a zbytočným pandémiám sme tým prispeli,“ skonštatovala Mária Lévyová, prezidentka AOPP.

Veľkým problémom podľa Lévyovej je aj odsúvanie termínov operácii. Údaje zdravotných poisťovní podľa nej hovoria o poklese hospitalizácii až o štvrtinu. Za posledné tri mesiace minulého roka, keď sa epidemická situácia výrazne zhoršila, sa v slovenských nemocniciach urobilo o 43.000 operačných výkonov menej ako za rovnaké obdobie roku 2019. Najviac odložených operácií sa týkalo ORL (43,8 percenta), chorôb svalovej a kostrovej sústavy (39,9 percenta) a gastrointestinálneho traktu (39,4 percenta).

"Pacienti sa preto pýtajú, ako chce Ministerstvo zdravotníctva SR postupovať v otázke uvoľňovania opatrení a zabezpečiť tak dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov," dodala Lévyová.