Quantcast
< sekcia Slovensko

Lévyová verí, že zodpovední budú riešiť výhrady k predpisovaniu liekov

Na archívnej snímke prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. Foto: TASR - Martin Baumann

Prezidentka AOPP podotkla, že pri veľkých zmenách, akou je aj táto, je potrebné dať lekárom, lekárnikom, inštitúciám a najmä pacientom dostatočný a primeraný čas na prípravu.

Bratislava 11. januára (TASR) – Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR verí, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR aj poslanci Národnej rady (NR) SR sa budú zaoberať výhradami poskytovateľov, lekárnikov aj pacientov v súvislosti so zmenou predpisovania liekov a hľadať také riešenia, ktoré zamedzia zbytočným konfliktom a stresom.

"Uvedená zmena priniesla veľa otázok, na ktoré nepoznáme odpovede. Za nás pacientov preto posielame odkaz poslancom, aby všetky zmeny boli riadne odôvodnené, aby boli prediskutované a aby ich bez tohto neschvaľovali," uviedla pre TASR prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Podotkla, že pri veľkých zmenách, akou je aj táto, je potrebné dať lekárom, lekárnikom, inštitúciám a najmä pacientom dostatočný a primeraný čas na prípravu. "Zmena v zákone bola predložená v rámci poslaneckého návrhu a nebola prediskutovaná s pacientskými združeniami ani so všetkými organizáciami, ktoré združujú ambulantných a nemocničných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, neprešla riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním," spresnila.

Pacienti sa obávajú, že v praxi nebude možné špecialistov osobne pre predpísanie receptu navštíviť a budú musieť niekoľko hodín telefonovať či navštíviť viacerých špecialistov. "Čo je časovo náročné a sú tu obavy, že mnohí pacienti by to vzdali a mohli by vynechať liečbu," podotkla Lévyová s tým, že AOPP už pred pandémiou upozorňovala na nedostatok špecialistov a dlhé čakacie doby.

Problém vidí aj v tom, kedy sa pacient dostane k receptu napríklad po prepustení z nemocnice, keď tam nebude potrebný špecialista v prípade inej diagnózy ako pre tú, ktorú bol hospitalizovaný. "Lieky na tri dni v nemocnici už nemusí dostať pre nejasnosti v zákone a všeobecný lekár mu ich nemôže predpísať," vysvetlila.

Podľa jej slov je po tejto zmene možné, že pre zvýšenie administratívnej záťaže, nejasnostiam v rámci opakovanému predpisovaniu receptov, nedostatočným financiám v zdravotníctve a platbám za výkony pribudnú špecialisti, ktorí sa radšej rozhodnú neuzatvoriť zmluvy so zdravotnými poisťovňami. "Budú radšej poskytovať špecializovanú zdravotnú starostlivosť na priame platby od pacientov. Počet pacientov by im klesol aj administratívna záťaž, ale príjmy by im neklesli," vysvetlila Lévyová.

Dodala, že ak sa kompetentní nezačnú zamýšľať nad tým, ako posilniť všetky formy zdravotnej starostlivosti, môžu mať nesystémové zmeny veľmi ťažké dosahy na celé zdravotníctvo.

Všeobecní lekári po novom nemôžu predpisovať lieky na odporúčanie lekára špecialistu. Upozornili na to Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) aj Slovenská kardiologická spoločnosť, ktoré novú legislatívu kritizujú a vyzvali na jej prehodnotenie. Zmena, ktorú presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí, je účinná od začiatku roka. Zdôvodňovali ju tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť. Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že je naďalej otvorené diskusii v súvislosti s predpisovaním liekov.