< sekcia Slovensko

Arcibiskup S. Zvolenský hovoril s premiérom o sprístupnení omší

Na snímke predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský bozkáva kríž po tlačovej konferecii k prípravam príchodu pápeža Fratiška v Šaštíne 3. septembra 2021. Foto: TASR - Martin Baumann

Zhovárali sa tiež o reakciách, ktoré v spoločnosti sprevádzali plošné zatvorenie kostolov.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský hovoril s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) o možnosti, aby boli verejné bohoslužby znovu sprístupnené, hoci aj s nevyhnutnými obmedzeniami. TASR o tom informovali predstavitelia KBS.

Zvolenský diskutoval s predsedom vlády aj o ľudských právach v kontexte aktuálnej situácie. KBS pripomína, že k nim patrí aj právo na náboženské vyznanie.

Zhovárali sa tiež o reakciách, ktoré v spoločnosti sprevádzali plošné zatvorenie kostolov. "Cieľom rokovaní nemá byť reakcia na vyvolané emócie, ale efektívny spôsob rešpektovania náboženskej slobody ako esenciálnej súčasti života spoločnosti aj v pandemickej situácii," skonštatovali.

KBS poukázala na to, že omše sú od 24. novembra možné maximálne pre šesť ľudí. Ide teda len o nevyhnutnú asistenciu pri svätej omši. Individuálna pastorácia je však možná.

Premiér v utorok uviedol, že od piatka (10. 12.) sa majú sprístupniť bohoslužby v kostoloch v režime OP s obmedzenými kapacitami. Mimoparlamentné KDH v tejto súvislosti reagovalo, že víta nastavenie pravidiel pre sprístupnenie bohoslužieb tak, že sa konečne vníma aj veľkosť chrámu, teda podľa štvorcových metrov.