< sekcia Slovensko

Arcibiskup S. Zvolenský vyzýva na pokojný priebeh zhromaždení

Na snímke bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zhromaždenia sa v piatok od 17.00 h uskutočnia v desiatkach slovenských miest a obcí, ale aj v zahraničí.

Bratislava 8. marca (TASR) – Bratislavský arcibiskup - metropolita Stanislav Zvolenský vyzval verejnosť, aby sa počas piatkových (9.3.) zhromaždení zachoval v uliciach miest pokoj. Uvádza sa to v jeho vyhlásení, ktoré TASR poskytla Konferencia biskupov Slovenska.

"Občianska angažovanosť, ktorá sa šíri po smrti dvoch mladých ľudí, je dôležitým prejavom spolupatričnosti. Objasnenie vraždy a nastolenie spravodlivosti je teraz kľúčové. A potrebné sú aj otázky o budúcnosti našej krajiny. Zločin a násilie nesmú zvíťaziť: odstrániť ich však dokážu jedine spravodlivosť a pokoj,"
uviedol Zvolenský.

Zároveň prosí ľudí, ktorí sa zhromaždení zúčastnia, aby pamätali na posolstvo pochodu "Postavme sa za slušné Slovensko." Zvolenský povedal, že sa s ostatnými biskupmi modlí za Slovensko, aby si všetci uchovali slobodu od nenávisti alebo násilia.

Zhromaždenia sa v piatok od 17.00 h uskutočnia v desiatkach slovenských miest a obcí, ale aj v zahraničí. Ich organizátori požadujú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov, novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

V piatok 2. marca pochodovalo na spomienkových akciách za zavraždeného novinára a jeho snúbenicu odhadom okolo 50.000 ľudí približne v 60 mestách na Slovensku a vo svete.