< sekcia Slovensko

Arriva pripravuje podporný balík pre obete tragickej dopravnej nehody

Archívna snímka z nehody. Foto: FB/Polícia SR

Pri tragickej zrážke autobusu s nákladným autom zomrelo 12 ľudí, z toho štyri maloleté deti. Ďalších 20 ľudí bolo zranených, z toho traja ťažko.

Nitra 5. decembra (TASR) – Spoločnosť Arriva pripravuje podporný balík pre pozostalých a obete tragickej dopravnej nehody, ktorá sa stala 13. novembra na štátnej ceste I/65 medzi Nitrou a Zlatými Moravcami. Podľa slov generálneho riaditeľa spoločností Arriva na Slovensku Lászlóa Ivana bude podporný balík určený aj pre tím záchranárskych zložiek, ktoré pracovali na mieste nehody.

„Chceli by sme aj týmto spôsobom poďakovať a oceniť profesionálny výkon všetkých zložiek, ktoré pracovali priamo na mieste nehody. Momentálne prebieha komunikácia s centrálou Arrivy, pripravených je viacero aktivít,“ potvrdil Ivan. Finančnú pomoc by rodiny postihnuté tragédiou mali dostať ešte pred Vianocami.

Pri tragickej zrážke autobusu s nákladným autom zomrelo 12 ľudí, z toho štyri maloleté deti. Ďalších 20 ľudí bolo zranených, z toho traja ťažko. Najťažšie zranený pacient, ktorý bol po nehode prevezený do novozámockej nemocnice, sa podľa slov jej hovorcu Jána Bačeka prebral k vedomiu. „Toho času je v stabilizovanom stave a zostáva hospitalizovaný na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ uviedol Baček.

Vyšetrovanie príčin nehody zatiaľ nie je ukončené. Podľa predbežných informácií nehodu zrejme spôsobilo nákladné auto, ktoré schádzalo dolu kopcom, pod váhou nákladu sa rozkývalo a narazilo do protiidúceho autobusu. Zasiahlo ho v zadnej časti a autobus sa prevrátil do priekopy. Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Arriva Nitra Juraja Kuseho je vodič autobusu stále práceneschopný, nevylúčil však, že sa k práci vodiča po ukončení práceneschopnosti vráti. „Ide o veľmi skúseného vodiča, v rámci možností je v dobrom psychickom stave. Technický stav autobusu bol v stopercentnom stave. Každý náš autobus musí prejsť raz štvrťročne technickou kontrolou, ktorá je oveľa prísnejšia ako zákonom stanovená technická kontrola,“ skonštatoval Kusy.

Podľa jeho slov je zámerom každého dopravcu zvyšovať bezpečnosť cestujúcich v hromadnej doprave. „Aj my analyzujeme, čo sa dá zlepšiť. Každá dopravná nehoda poskytuje isté námety, ako v budúcnosti predchádzať podobným tragédiám. Máme odborný tím, ktorý hľadá riešenia a priestor na vylepšenia a zvýšenie bezpečnosti cestujúcich,“ povedal Kusy. „Je možné, že vzniknú legislatívne zmeny na úrovni parlamentu, závisí to od výsledkov analýzy. Vždy sa dajú veci zlepšiť,“ poznamenal.