< sekcia Slovensko

Asociácia novinárov: Čaputová by nemala podpísať predĺžené moratórium

Na snímke Zuzana Čaputová. Foto: TASR Martin Baumann

Asociácia kritizuje tiež argument, že zverejňovanie výsledkov prieskumov ovplyvňuje rozhodovanie voličov.

Bratislava 4. novembra (TASR) - Päťdesiatdňové moratórium vníma slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov (AEJ) ako útok na ústavné práva občanov. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú preto žiada, aby novelu zákona nepodpísala. Poslancov Národnej rady SR zároveň vyzýva, aby v prípadnom opakovanom hlasovaní stáli na strane občianskych slobôd, nie účelových politických kalkulácií.

"Nahrádzanie zlyhania politikov zavedením nedemokratického predvolebného moratória vnímame ako účelové a neprijateľné riešenie," uvádza sa v stanovisku. V prípade podozrení z manipulovania s prieskumami verejnej mienky, by mala podľa asociácie vláda a parlament prijať systematické opatrenia.

Asociácia kritizuje tiež argument, že zverejňovanie výsledkov prieskumov ovplyvňuje rozhodovanie voličov. "Ak totiž vychádzame z predpokladu, že výsledok výskumu verejnej mienky je taká istá informácia ako reklama v médiách, len má inú formu, potom by bolo nevyhnutné zakázať aj predvolenú kampaň," upozorňuje.

Poslanci Národnej rady SR minulý týždeň odobrili predĺženie moratória na prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. Zmeny sa majú týkať už budúcoročných parlamentných volieb. Zákon prešiel hlasmi Smeru-SD, SNS, ĽSNS a niekoľkých ďalších poslancov. Opozícia a väčšina klubu Mosta-Híd bola proti.

Prezidentka sa už skôr vyjadrila, že parlamentom schválená dĺžka zákazu zverejňovania predvolebných prieskumov nemá v Európe obdobu. Doplnila, že má vážne pochybnosti o tejto zmene.