< sekcia Slovensko

B. Čeľovský: Je nepredstaviteľné, aby na čele ÚŠP bola obvinená osoba

Na snímke špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v Bratislave vo štvrtok 22. októbra 2020. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Čeľovský je jeden z 20 prokurátorov ÚŠP, ktorí v piatok vyzvali Dušana K., aby okamžite odstúpil z funkcie špeciálneho prokurátora.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Je nepredstaviteľné, aby na čele Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bola osoba, ktorá je obvinená z toho, že napomáhala členom zločineckej skupiny takáčovcov. Uviedol to pre TASR v reakcii na obvinenie špeciálneho prokurátora Dušana K. prokurátor ÚŠP Bohdan Čeľovský.

"Treba si uvedomiť, že zločinecké skupiny páchajú dlhodobo trestnú činnosť práve preto, že si dokážu tzv. kúpiť funkcionárov či už v radoch polície, v radoch prokuratúry, na súdoch alebo v iných bezpečnostných zložkách tak, ako sa to prejavilo aj pri zločineckej skupine sátorovcov, ktorú som dozoroval," povedal prokurátor. Čeľovský je jeden z 20 prokurátorov ÚŠP, ktorí v piatok vyzvali Dušana K., aby okamžite odstúpil z funkcie špeciálneho prokurátora.

"Nebezpečnosť konania obvineného v tomto prípade je znásobená aj tým, že členovia takáčovcov si viaceré vraždy objednávali u sátorovcov. Takže nie je to len nejaká zločinecká skupina, ktorá sa zaoberala len ekonomickou trestnou činnosťou, ale má na svedomí aj viaceré vraždy, ktoré mali spáchať na objednávku práve členovia skupiny sátorovcov," povedal pre TASR Čeľovský.

"Inicioval som a podpísal som sa pod výzvu na odstúpenie špeciálneho prokurátora, pretože takýto človek nemôže túto funkciu vykonávať už ani o minútu dlhšie. Svojím konaním narušil základ právneho štátu a ohrozil bezpečnosť občanov tejto krajiny. Tým, že kolaboroval s podsvetím a zločinom, ohrozoval aj ostatných prokurátorov," povedal zase pre TASR na margo výzvy prokurátor ÚŠP Ján Hrivnák.

"Od jeho konania sa dištancujem a verím, že budú prijaté opatrenia na to, aby sa podobná situácia už nikdy neopakovala. Berme to ako memento," zdôraznil.