Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. apríl 2024Meniny má Rudolf
< sekcia Slovensko

REAKCIE POLITIKOV na údajnú komunikáciu Mariana K. a Norberta Bödöra

Na archívnej snímke Robert Fico. Foto: TASR - Pavol Zachar

Denník N informoval, že lustrácie novinárov mal pre Mariana K. zabezpečovať nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Bratislava 1. augusta (TASR) – Predseda Smeru-SD Robert Fico považuje zverejnenie komunikácie Mariana K. s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a s bývalým novinárom a príslušníkom SIS Petrom Tóthom za chabý pokus prekryť informácie o drogových skúsenostiach šéfa Progresívneho Slovenska Michala Trubana. Fico o tom hovorí vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

"Musím tento pokus oligarchov, mocichtivých pánov a nešťastnej redakcie Denníka N označiť za veľmi chabý pokus prekryť to, čo nastváral pán Truban. Ukazuje sa, že tento líder má ďaleko od nového politika," vyhlásil Fico.

Poukázal na to, že sa to nestalo prvýkrát. Fico spomína kauzu jeho telefonátu s Antoninom Vadalom, ktorý podľa neho nikdy nebol. Médiá kauzu otvorili podľa Fica v snahe prekryť daňovú kauzu vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. "Ten telefonát nikdy nebol, ale účel svätí prostriedky," podotkol.

Podľa medializovaných informácií mal Marian K. komunikovať s Bödörom o SIS, polícii, ale aj prokuratúre a prideľovaní konkrétnych prípadov konkrétnym prokurátorom. Bodör mal pre neho zabezpečovať lustrácie novinárov. Marian K. mal mať ambície aj v politike. Denník N informoval, že mal záujem konať v prospech strany Smer-SD a po vražde Kuciaka mal o jej budúcnosť obavy. Portál sa opiera o zápis policajta, ktorý analyzoval prepis komunikácie medzi Bödörom a Marianom K. Informuje tiež, že Marian K. mal záujem o trestné stíhanie a diskreditáciu advokáta Daniela Lipšica, poslancov Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (Sme rodina), a exprezidenta Andreja Kisku (Za ľudí). Mal mať aj vlastné politické ambície so stranou Cieľ.

Časť tejto komunikácie predložil senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. V kauze sú obžalovaní Marian K. a niekdajší riaditeľ televízie Pavol R.

A. Danko nekomentuje medializované informácie o komunikácii Mariana K.


Na archívnej snímke predseda NR SR Andrej Danko.
Foto: TASR - Jakub Kotian

Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko nekomentuje medializované informácie o komunikácii Mariana K. s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a s bývalým novinárom a príslušníkom SIS Petrom Tóthom.

"Politikom neprináleží komentovať akýkoľvek prebiehajúci súdny spor, a to do úplného rozhodnutia vo veci. Dôkazy, ich pravosť, respektíve súvislosti môže posudzovať len zákonný sudca," povedal Danko v reakcii pre TASR.

B. Bugár: Komunikácia medzi Marianom K. a N. Bödörom je vážne čítanie


Komunikácia medzi Marianom K. s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a bývalým novinárom a príslušníkom SIS Petrom Tóthom je vážne čítanie. Orgány činné v trestnom konaní ho musia čím skôr rozmotať. Pre TASR to uviedol predseda Mosta-Híd Béla Bugár v reakcii na zverejnenie komunikácie.

"Padni, komu padni," poznamenal a zdôraznil, že polícia, odkedy jej šéfuje Milan Lučanský, má rozviazané ruky. "Od nástupu nového prezidenta Policajného zboru policajti aktívne konajú, o čom svedčí aj to, že komunikáciu, ktorej časť bola medializovaná, zabezpečila polícia," doplnil Bugár.

R. Kaliňák odmieta prepojenia Mariana K. so Smerom-SD aj jeho vplyv na políciu


Podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák odmieta prepojenia medzi Smerom-SD a podnikateľom Marianom K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Ak by ovládal políciu, nemohol byť podľa jeho slov obviňovaný z viacerých káuz ešte pred vraždou novinára a za bývalého vedenia polície. Povedal to v súvislosti s medializovanými informáciami o komunikácii Mariana K. s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom o polícii, SIS či prokuratúre.

"Ani nevieme, s kým si vlastne esemeskoval. To nie je štátom monitorované odpočúvanie, ktoré bolo zákonom schválené, v ktorom viete identifikovať, kto je kto," skonštatoval pre TASR Kaliňák. Faktom podľa neho ostáva, že ani on, ani nikto iný zo Smeru-SD tam jasné prepojenie nemá.

Článok Denníka N o komunikácii podnikateľa označil za nezmysel. Považuje za signifikantné, že keď sa v radoch opozície prevalí problém, objaví sa snaha zakryť ich kauzy inými. Poukázal na skúsenosti lídra koalície Progresívne Slovensko a Spolu Michala Trubana s užívaním drog.

Zdôraznil, že obvinenia voči Marianovi K. padli už v auguste 2017, za bývalého vedenia polície. "Samotný Denník N informoval ešte v lete 2017, to znamená pred dvoma rokmi, dávno pred vraždou, o tom, že Marian K. je obvinený v ďalších kauzách, ďalšie sa vyšetrujú. Ten istý denník teraz píše, že o rok neskôr riadil celú políciu," poznamenal.

Poslanec parlamentu Dušan Jarjabek (Smer-SD) neberie podľa vlastných slov medializovanú komunikáciu vážne, považuje ju za súčasť volebnej kampane. "Pripravuje sa mediálna bomba, ktorá zatrasie mediálnym priestorom. Smeruje to k tomu, aby Smer-SD stratil čo najviac percent," povedal pre TASR.

B. Kollár: Organizovaná zločinecká skupina cieľavedome zneužívala moc


Na archívnej snímke poslanec NR SR Boris Kollár (SME RODINA).
Foto: TASR - Martin Baumann

Organizovaná zločinecká skupina cieľavedome zneužívala policajnú moc, niektorých okresných prokurátorov, sudcov a podsvetie na to, aby diskreditovala nepohodlných politikov, povedal pre TASR predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár v reakcii na informácie zverejnené v Denníku N. Tie hovoria o pokusoch Mariana K. a Norberta Bödöra diskreditovať Kollára a iných politikov.

Voči sebe zachytil Kollár tri trestné stíhania, ktoré mali viesť dnes už bývalí vyšetrovatelia Štefan Jombik a Jaroslav Barochovský. Podľa neho sa ho snažili zlikvidovať rovnako ako Daniela Lipšica, Igora Matoviča a Gábora Grendela (obaja OĽaNO): „Záhadne to boli vždy Jombik a Barachovský, osobní vyšetrovatelia Mariana K., ktorí mu robili špinavú prácu.“ Podľa Kollára mu otvárali a zatvárali kauzy, keď začali stíhať údajne na jeho objednávku, poprípade zastavovali trestné stíhania vedené voči nemu.

„Z komunikácie je zrejmé, že sa výraznou mierou snažil o trestné stíhanie a diskreditáciu najmä Daniela Lipšica (Lipstein, Gambino), Igora Matoviča, Borisa Kollára (vlekár) a Andreja Kisku,“ uvádza podľa Denníka N policajt, ktorý analyzoval prepis komunikácie medzi Norbertom Bödörom a Marianom K. Ten opisuje aj, ako Marian K. s Bödörom konali v prospech strany Smer-SD.

Kollár na margo strany Smer-SD uviedol, že po tejto skutočnosti je každému jasné „že hnutie Sme rodina predstavuje bezpečnostné riziko pre týchto gaunerov a gangstrov, ktorí majú skončiť v base, takže asi ťažko s týmito ľuďmi pôjdeme do spolupráce“.

Policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému Kollár dôveruje s tým, že je to podľa neho človek, ktorý má výsledky. Dodal však, že prokurátori, vyšetrovatelia a sudcovia, ktorí s Marianom K. údajne spolupracovali, „musia všetci skončiť v base do jedného“.

Na otázku TASR k voľbe nového generálneho prokurátora, ktorá čaká novú vládu v roku 2020, uviedol, že súhlasí s návrhom prezidentky Zuzany Čaputovej, aby mohli kandidátov navrhovať aj profesijné organizácie, avšak musí to prejsť plénom parlamentu.

I. Matovič: Na stole máme dôkazy, že mafia ovládla štát


Na archívnej snímke predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.
Foto: TASR - Jakub Kotian

Na stole sú dôkazy, že mafia ovládla štát, povedal líder hnutia OĽaNO Igor Matovič na štvrtkovej tlačovej konferencii. Reagoval tak na medializované správy medzi Marianom K. a Norbertom Bödörom. Tie hovoria okrem iného aj o pokusoch zdiskreditovať Matoviča a ďalších politikov.

Matovič tvrdí, že Bödör zabezpečoval za úplatok svedka, ktorý mal na súde svedčiť proti opozičnej strane a "zabezpečoval kompromitujúce informácie a diskreditáciu opozičných politikov."

M. Klus: V každej slušnej krajine by už boli dávno vyhlásené predčasné voľby


V každej slušnej krajine by už boli dávno vyhlásené predčasné voľby a zabezpečený pád vlády, myslí si poslanec parlamentu Martin Klus (SaS). Povedal to v reakcii na medializované informácie o komunikácii Mariana K. s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a s bývalým novinárom a príslušníkom SIS Petrom Tóthom. Klus doplnil, že najbližšie parlamentné voľby preto budú kľúčové a občania musia v nich vyvodiť dôsledky voči súčasnej moci.

"Je nemysliteľné, aby ľudia, ktorí sú priamo prepojení s organizovaným zločinom a takí, ktorí sa neštítia dokonca vraždy, mali riadiť túto krajinu," povedal vo štvrtok Klus novinárom.

O záujme na diskreditácii opozičných politikov podľa Klusa tušili. "Je skutočne prekvapujúce pre Slovensko, že je to až takto ďaleko. Myslím si, že občania musia vyvodiť dôsledky vo voľbách voči takejto moci," povedal poslanec za SaS.

Najbližšie parlamentné voľby budú podľa Klusa kľúčové. "Už teraz bojujú o holú slobodu. Títo ľudia vedeli, že pokiaľ by v roku 2016 Robert Fico a Robert Kaliňák neboli premiérom a ministrom vnútra, tak by pravdepodobne zle dopadli už vtedy. Takže 2020 je pre nás kľúčový rok a pri troche šťastia možno ešte skôr," reagoval Klus na medializované informácie, že Marian K. mal záujem konať v prospech strany Smer-SD a mal mať obavy o budúcnosť strany.

SaS zároveň tvrdí, že prepisy komunikácie medzi Marianom K. a Bödörom zvyšujú dôvod na preverenie bezpečnostnej previerky spoločnosti SBS Bonul zo strany Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Komunikáciu považujú za dôkaz, že štát riadi mafia.

A.Kiska hovorí o mafiánskom štáte, Marian K. a N. Bodör mali ovládať políciu


Na archívnej snímke exprezident Andrej Kiska.
Foto: TASR - Dušan Hein

Exprezident Andrej Kiska hovorí o mafiánskom štáte počas vlády Smeru-SD. Marian K. a nitriansky podnikateľ Norbert Bödör mal podľa Kisku mať "pod palcom" políciu a zneužívať ju v prospech Smeru-SD. Kiska to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na komunikáciu podnikateľov, ktorú zaistila a rozšifrovala polícia.

"Marian K. a Bodör mali pod palcom políciu na čele s Gašparom (bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom, poznámka TASR), ktorú hrubo vo svoj prospech a v prospech Smeru zneužívali proti novinárom, advokátom, prezidentovi a mnohým iným," skonštatoval s tým, že od vraždy novinára Jána Kuciaka vychádza na povrch veľa skutočností o prepojení mafie s vládnou mocou.

Vo svojom vyjadrení Kiska, ktorý zakladá stranu Za ľudí, apeluje na premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Pýta sa, kde je a "prečo nemá tlačovku a negarantuje, že takéto veci sa už nedejú a nebudú sa opakovať".