< sekcia Slovensko

Andrej Babiš uspel so žalobou na ÚPN, ten sa chce odvolať

Andrej Babiš (vpravo) pred pojednávacou miestnosťou na chodbe súdu. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ako povedal predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, rozhodnutie súdu rešpektujú, ale sú ním zaskočení.

Bratislava 26. júna (TASR) – Minister financií ČR Andrej Babiš dnes na Okresnom súde Bratislava I uspel so žalobou na Ústav pamäti národa (ÚPN) v kauze údajnej spolupráce s bývalou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB). Podľa rozhodnutia súdu musí ÚPN zverejniť na svojej webovej stránke informáciu o tom, že Babiš bol evidovaný v zväzkoch ŠtB ako agent neoprávnene. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, ÚPN sa chce voči rozhodnutiu súdu odvolať. Súd dnes pojednával v Babišovej neprítomnosti.

"Rozsudok sme očakávali, spravodlivosť zvíťazila," uviedol právny zástupca Babiša. Ako povedal predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, rozhodnutie súdu rešpektujú, ale sú ním zaskočení. "Ja osobne považujem tento deň naozaj za taký smutný deň v slovenskej justícii. Myslím, že by sme mali zaujať jasný postoj aj vzhľadom na túto komunistickú minulosť a nedovoliť, aby nám teraz prepisovali históriu eštébáci," zdôraznil Krajňák.

V záverečnej reči právny zástupca Babiša znova zopakoval, že Babiš nikdy nebol agentom ŠtB a nikdy s ŠtB nespolupracoval. Právny zástupca ÚPN v záverečnej reči zdôraznil, že je treba rozlišovať medzi vedením evidencie a zverejnením informácie s tým, že ÚPN nie je nástupcom ŠtB a nemal byť žalovaný. Ako dodal, ÚPN zverejnil dokumenty ŠtB na základe zákona. "Nemôže byt postihovaný za to, že si splnil svoju zákonnú povinnosť," zdôraznil právny zástupca. O hodnovernosti zväzkov ŠtB podľa neho nie je pochýb. "Ak by neboli hodnoverné, neboli by dnes predmetom bezpečnostných previerok," uviedol.

Ešte v apríli počas hlavného pojednávania vypovedali dvaja svedkovia - bývalí dôstojníci komunistickej tajnej služby. Obaja svedkovia vtedy tvrdili, že sa s Babišom osobne nestretli. Bývalý príslušník Zboru národnej bezpečnosti (ZNB) a aj ŠtB František Hakač tvrdil, že si na udalosti spred viac ako 30 rokov už nepamätá. Druhý svedok Július Šuman, ktorý pracoval 12 rokov ako operatívec na XII. správe ŠtB, uviedol, že Babiš o založení spisu nevedel a ani nebol kontaktovaný a nepodpísal viazací akt. Ešte v januári tohto roka vypovedal aj svedok, bývalý operatívny pracovník ŠtB a bývalý kapitán Andrej Kuľha, ktorý dal Babišov zväzok pod menom Bureš archivovať v roku 1988 a mal ho posledný v rukách. Podľa neho Babiš na 98 percent nebol príslušníkom ŠtB. Český minister Babiš na januárovom pojednávaní rázne poprel, že by bol agentom ŠtB. Podľa neho ide o politický proces.

Babiš a jeho právni zástupcovia žalujú v civilnom spore na ochranu osobnosti ÚPN, ktorý eviduje zväzok, podľa ktorého bol spolupracovníkom a agentom bývalej Štátnej bezpečnosti. Materiál zverejnili pred približne dvoma rokmi viaceré české a slovenské médiá.